Index očekávání firem

Mírný pokles IOF ve 2. čtvrtletí

Index očekávání firem ve 2. čtvrtletí mírně poklesl o 5,5 bodu.Přesto je poslední hodnota 17,6 bodu druhá nejvyšší v historii sledování sentimentu malých a středních podniků a živnostníků.

tab_IOF2q_III_2015


Ukázalo se, že podnikatelé ubrali na plánovaném objemu investic pro letošní rok. Pořád ale evidujeme více firem, které plánují navýšení než těch, které investice chtějí snižovat. To je pro ekonomiku dobrá zpráva. Téměř polovina firem navíc očekává, že se poptávka po jejich zboží a službách ve třetím čtvrtletí zvýší. Necelých 40 % si myslí, že poptávka bude stagnovat, nebo nedokáží odhadnout její vývoj. Nižší zájem zákazníků o své produkty přepokládá jen 18 % podnikatelů. 

Bude dobře, věří podnikatelé


Za téměř dvouletou historii Indexu očekávání firem nebyly firmy ještě nikdy tak optimistické jako nyní. Čtyři pětiny podnikatelů věří, že další rok se jim povede dobře. Důvodem jejich optimismu je nejčastěji víra v perspektivnost jejich oboru, většina z nich také věří v další oživení tuzemské ekonomiky. Není divu, maloobchod už půldruhého roku roste, sinou spotřebitelskou poptávku nám mnoho ostatních evropských zemí může jen závidět. O budoucí prosperitě svého podnikání jsou firmy přesvědčeny také proto, že téměř polovině z nich se podařilo snížit náklady a 44 % optimistů plánuje uvést na trh nové výrobky nebo služby.


Pesimistů je jen pětina. Nejčastěji se obávají negativních dopadů způsobených zásahy státu. Aktuálně jejich obavy bezpochyby živí zejména chystané zavedení elektronické evidence tržeb. Více než polovina pesimisticky smýšlejících firem si pak myslí, že ekonomická situace bude stagnovat nebo se dokonce zhorší a 47 % je přesvědčeno, že jejich obor je na sestupu.

Přidejte komentář

(*) povinné pole

Odeslat známému

    Vaše jméno (vyžadováno)

    Váš email (vyžadováno)

    Odeslat na email (vyžadováno)

    ×