Index očekávání firem

Zvyšování mezd nabírá na síle

V roce 2017 plánuje zvyšovat mzdu 46 % malých a středních společností, vyplynulo z průzkumu ČSOB v rámci Indexu očekávání firem. Od konce roku 2013 se tak každoročně zvyšuje podíl firem, které budou zaměstnancům přidávat. Polovina malých a středních firem se nechystá mzdy ani zvyšovat, ale ani snižovat. Dobrou zprávou pak je, že snižovat mzdy se chystají pouhá dvě procenta dotazovaných podnikatelských subjektů.

„Je vidět, že příznivý ekonomický vývoj spojený s rekordní zaměstnaností stále více vede k pozitivním efektům pro zaměstnance. Podnikatelé musejí reagovat na silný přetlak poptávky po pracovní síle, jehož jsme svědky napříč obory i regiony. Vedle toho budou lidé stále více pociťovat ve svých peněženkách zdražování. Proto lze předpokládat, že mzdové tlaky ve firmách budou dále narůstat,“ uvedl výkonný ředitel Firemního bankovnictví ČSOB Petr Manda.

Zvyšování průměrné mzdy souvisí s velikostí firmy. Čím větší společnost, tím větší procento těch, co plánují růst mezd. Nejčastěji připravují nárůst mezd ve firmách s obratem 40 milionů korun a více. V tomto případě plánuje zvýšení 58 % zaměstnavatelů. U firem s obratem mezi 3 a 40 miliony korun je to 49 % a u těch nejmenších s obratem pod 3 miliony korun už pouze 44 %. Stejné pravidlo platí také podle počtu zaměstnanců. Mezi firmami s 11 a více zaměstnanci chystá mzdové navýšení 60 % dotázaných. Naopak u firem s maximálně třemi zaměstnanci je to pouze 37 %.

img
img

Přidejte komentář

(*) povinné pole

Odeslat známému

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Odeslat na email (vyžadováno)

captcha

×