Index očekávání firem

Zpomalení v ekonomice čekají tři čtvrtiny firem

Téměř tři čtvrtiny malých a středních firem a živnostníků očekávají, že ekonomika v ČR letos zpomalí. Růst hrubého domácího produktu bude brzdit hlavně horší ekonomický vývoj v Německu, přetrvávající nedostatek pracovních sil a s tím související růst mezd i výrobních cen. Vyplývá to z průzkumu ČSOB v rámci Indexu očekávání firem.

„Podíl podnikatelů očekávajících v roce 2019 další zpomalení české ekonomiky je zhruba třikrát vyšší než těch, kteří se zpomalení neobávají. Trochu překvapivě může vyznít v tomto světle zjištění, že firem připravených nebo alespoň připravujících se na ´citelné zhoršení počasí´ je méně než třetina,“ uvedl hlavní ekonom ČSOB Martin Kupka.

„Lidé nedosáhnou na bydlení jako doposud a navíc nemovitosti jsou neúměrně drahé. Do toho je veliký nedostatek kvalitních pracovníků, který snižuje možnost reakce firem na trhu a uspokojení poptávek,“ vysvětloval Petr Gasparik, jednatel společnosti Serafin-byliny.

K hlavním brzdám ekonomického vzestupu řadí více než polovina podnikatelů nedostatek pracovní síly a přílišný růst mezd i výrobních cen. Ještě závažnější vliv ale přisuzují zpomalení hospodářství v Německu, což označilo za důvod zpomalení přes 61 procent dotazovaných. Naproti tomu brexitu se obávala jen třetina.

„Vnějších negativních faktorů uvádějí podnikatelé více než tuzemských, zpravidla jim však připisují menší váhu. Jedinou výjimkou je zpomalení růstu v Německu, které mezi všemi předpokládanými zápornými vlivy, podle našeho názoru právem, dominuje,“ doplnil Martin Kupka.

Více jak polovina oslovených firem a podnikatelů se na případnou krizi nepřipravuje. Třetina z nich je na případnou krizi přichystána nebo se přípravami zabývá. Dalších sedm procent je již nachystáno a jedenáct procent zatím zjišťuje možné dopady krize.

Přidejte komentář

(*) povinné pole

Odeslat známému

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Odeslat na email (vyžadováno)

captcha

×