Index očekávání firem

Zaměstnavatelé nabízejí i letní prémie a příspěvky na dovolenou

Zaměstnanci řady malých a středních firem mohou mít své dovolené příjemnější. Nabízené benefity se totiž týkají i jejich volného času. Například letní nebo vánoční prémie podle zjištění, jež vyplývají z Indexu očekávání firem, poskytuje 55 procent podnikatelů. Tento benefit se tak řadí do trojice nejrozšířenějších výhod vůbec. Přímo na dovolenou pak dostává příplatky téměř pětina lidí zaměstnaných v malých a středních firmách.

Podnikatelé většinou nabízejí zaměstnancům pouze zákonem stanovené čtyři týdny dovolené ročně, což je případ tří čtvrtin zkoumaného vzorku. Pokud firmy poskytují na odpočinek nadstandardní dobu, tak jde přibližně v osmi případech z deseti o jeden týden dovolené navíc nad zákonný rámec. Maximem v případě malých a středních společností jsou šestitýdenní dovolené.

Ve světě zaměstnaneckých benefitů ovšem poměrně jednoznačně vede klouzavá neboli plovoucí pracovní doba, kterou i mezi malými a středními firmami nabízí 69 procent zaměstnavatelů. Podnikatelům u zaměstnanců nevadí ani zkrácené pracovní úvazky, se kterými je možné se setkat v 58 procentech případů.

Krátkodobé volno na vyléčení známé pod anglickým názvem „sick days“ se týká čtyř z deseti zaměstnavatelů. Pokud již firmy čerpání tohoto zdravotního volna umožňují, tak docela ve štědrém rozsahu. U třetiny z nich je totiž možné využít toto mimořádné volno tři dny v roce, a u čtvrtiny je dokonce možné díky „sick days“ zůstat doma dohromady celý týden.

Čtyři z deseti firem svým lidem v případě potřeby dovolují pracovat z pohodlí jejich domova a zhruba třetina nabízí příspěvek na důchodové spoření a čerpání studijního volna. Naproti tomu u malých a středních firem patří k méně užívaným benefitům stravenky, které má v nabídce výhod pouze čtvrtina podnikatelů. Méně než pětinové zastoupení získaly v šetření dárkové poukazy a 13. plat.

Více než dvě třetiny malých a středních podnikatelů a živnostníků nesouhlasí s návrhem, že by měl zaměstnavatel proplácet první tři dny nemoci zaměstnance. Pro tento návrh se naopak vyslovila kladně třetina dotazovaných.

img
img

Přidejte komentář

(*) povinné pole

Odeslat známému

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Odeslat na email (vyžadováno)

captcha

×