Index očekávání firem

Většina podnikatelů se posílení koruny nebojí

Z posílení koruny k euru po zrušení kurzového závazku České národní banky většina malých a středních podnikatelů a živnostníků obavy buď nemá, nebo uvádí, že se nic takového jejich podnikání netýká. Z negativních vlivů po uvolnění kurzu koruny mělo strach jen 17 % z oslovených. Zjištění vyplynula z průzkumu ČSOB Index očekávání firem.

Není proto překvapení, že téměř devět desetin – přesně 87 % - firem a živnostníků se tedy proti očekávanému posílení koruny nijak nezajistilo a dvě třetiny firem žádná opatření ani neplánují. Zajištění proti silnější koruně zvažuje pětina firem a pouhá tři procenta firem je mají v plánu. Proti posílení koruny je zajištěno 13 % živnostníků a malých a středních firem.

Více než polovina živnostníků a zástupců malých a středních firem nijak zvlášť nesledovala v minulosti komunikaci České národní banky a nesleduje ji ani teď. Při sledování komunikace ČNB se drtivá většina firem (78 %) spoléhá na média. Tisková prohlášení ČNB přímo sleduje necelá třetina živnostníků a malých a středních firem.

Česká národní banka zavedla kurzový závazek v listopadu 2013 jako další nástroj uvolňování měnových podmínek, kterým bránila sklouznutí ekonomiky do deflace. Kurzový závazek ČNB zrušila počátkem dubna.

img
img

Přidejte komentář

(*) povinné pole

Odeslat známému

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Odeslat na email (vyžadováno)

captcha

×