Index očekávání firem

Vánoční odměny letos rozdá více firem

Mimořádné odměny letos plánuje svým zaměstnancům rozdávat 40 procent malých a středních firem a podnikatelů a další pětina z nich o tom uvažuje. Ukazuje to pravidelný průzkum ČSOB Index očekávání firem. V loňském roce plánovalo rozdělovat s koncem roku odměny a bonusy 31 procent oslovených firem a podnikatelů.

„Navzdory zpomalování ekonomického růstu se většině firem stále daří, musí se však potýkat s mnohdy kritickým nedostatkem dostupné pracovní síly,“ uvedl hlavní ekonom ČSOB Martin Kupka.

V naprosté většině případů se bude jednat o peněžité odměny, což oznámilo 85 procent dotazovaných. S velkým odstupem pak následovaly věcné dary, příspěvky na spoření nebo pojištění a poukázky na nákup zboží nebo služeb.

Podnikatelé, kteří uvedli výši odměny absolutní částkou, budou na konci roku v průměru rozdávat deset tisíc korun. Další variantou je vyplácení desetiny měsíčního platu navíc. „Deklarovaná průměrná výše vyplácených odměn v relaci k pravidelné měsíční výplatě není rozhodně přemrštěná,“ komentoval to Martin Kupka.

„Máme nastavený nový systém odměňování, který motivuje zaměstnance k vyšším výkonům a dává jim možnost také výrazně vyšších výdělků. Pokud se firmě bude dařit a splní plán pro letošní rok, jsme připraveni zaměstnancům poskytnout ještě další bonusovou složku nad stávající systém. Využíváme jak formu mimořádných odměn, tak různé druhy poukázek,“ shrnul předseda představenstva STS Olbramovice Michal Bakajsa.

„Naši zaměstnanci v tomto roce odvedli neskutečný kus práce, firma vygenerovala dvojnásobný obrat s prakticky stejným počtem zaměstnanců jako v minulém roce, a proto je na konci roku chceme odměnit,“ oznámila zakladatelka společnosti Unuodesign Petra Plemlová.

Přidejte komentář

(*) povinné pole

Odeslat známému

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Odeslat na email (vyžadováno)

captcha

×