Index očekávání firem

Tři čtvrtiny cizince berou

Takřka tři čtvrtiny malých a středních podnikatelů a firem by na nové pracovní místo bez problémů přijaly cizince. Ještě před dvěma lety nemělo potíže se zaměstnáváním cizích státních příslušníkům jen 53 procent zástupců firem a podnikatelů, vyplývá z průzkumu v rámci Indexu očekávání firem ČSOB.

Podle hlavního ekonoma ČSOB Martina Kupky si změnu vynutila rekordní tuzemská zaměstnanost. „Jestliže před dvěma roky platilo, že o jedno volné pracovní místo se – obrazně řečeno – perou dva nezaměstnaní, v současnosti se o jednoho nezaměstnaného přetahují dva podnikatelské subjekty. Kvalitní volná pracovní síla se stává stále vzácnějším zboží, jehož získání a udržení je stále dražší,“ shrnul.

Firmy mají především zájem o cizince ze Slovenska (63 procent), Ukrajiny (40 procent), Polska (29 procent) a Německa (18 procent). Naopak nejeví zájem o zaměstnání občanů z Číny, Španělska, Vietnamu, Itálie, Rumunska, Běloruska, Ruska, Rakouska, Francie, Velké Británie nebo Bulharska.

K většině patří třeba jednatelé kovozpracovatelské společnosti Prikner. “Jsme pohraniční region a stávající nezaměstnaní v našem regionu jsou většinou nezaměstnatelní. I přes počáteční jazykovou bariéru se nám však daří tyto zahraniční pracovníky plnohodnotně zaměstnat. V našem případě máme výhodu, že vzdálenost jejich bydliště je relativně malá. A hlavně mají chuť pracovat,“ uvedli svorně Otakar Prikner s Petrou Priknerovou.

 

Přidejte komentář

(*) povinné pole

Odeslat známému

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Odeslat na email (vyžadováno)

captcha

×