Index očekávání firem

Třetina firem vidí vývoj růstu mezd pozitivně

Podnikatelé očekávají v daleko větší míře nárůst mezd, než tomu bylo v minulých letech. Celkem 43 % malých a středních podnikatelů předpokládá zvýšení průměrných mezd ve svých podnicích. Dolní hranice pro navýšení mzdy byla stanovena na základě výše očekávané inflace v roce 2016 (1,5 %). V loňském roce mělo pozitivní očekávání celkem 22 % respondentů a před dvěma lety pouze 15 %. Současný vývoj značí tedy převládající optimismus, přestože celá polovina respondentů neočekává žádné změny.

Největší šanci na zvýšení mzdy mají zaměstnanci ve středně velkých firmách (do 250 zaměstnanců). Celá třetina zaměstnavatelů plánuje navýšení mezd nad hranici inflace. Mezi menšími firmami do 10 zaměstnanců plánuje zvýšení mzdy o více než 3 % necelá desetina zaměstnavatelů. Ke zvyšování mezd nemají zaměstnavatelé jednotný přístup. K plošnému navýšení platu dochází nejčastěji u malých firem do 3 zaměstnanců (55,3 %). Středně velké společnosti mají v plánu nárůst mezd na základě speciálního klíče, u vybraných pracovníků a nezávisle na pozici, kterou zastávají.

img

Prémie jsou nejatraktivnějším benefitem

Mezi zaměstnaneckými benefity jsou kromě prémií oblíbené stravenky a příspěvek na důchod. I v malých a středních firmách využívá prémie téměř 64 % respondentů. Čtyři podnikatelé z deseti pak důvěřují stravenkám a příspěvku na důchod. Naopak na druhém konci oblíbenosti je 13. plat a dárkové poukazy. Většinu benefitů využívají společnosti s většími obraty, ale výjimkou, kterou lze najít i u menších firem, jsou takzvané sick days – několik dní placeného volna v případě nemoci.

Nabízené zaměstnanecké benefity však nejsou podle zaměstnavatelů tím, co ovlivňuje lidi při volbě zaměstnavatele. Jako to vůbec nejdůležitější uváděli majitelé firem dobrý kolektiv, který za sebou s velkým náskokem nechal ostatní důvody – vysokou mzdu nebo dobrou značku firmy.

img

Přidejte komentář

(*) povinné pole

Odeslat známému

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Odeslat na email (vyžadováno)

captcha

×