Index očekávání firem

Téměř třetina podnikatelů plánuje nabírat

Lidé, co přes rekordně vysokou zaměstnanost stále nemohou najít odpovídající pracovní uplatnění, by měli mít solidní šanci novou pozici získat. Téměř třetina, přesně 31 %, malých a středních podnikatelů a živnostníků plánuje v letošním roce navyšování počtu svých zaměstnanců. Jedná se o nejvyšší podíl za poslední čtyři roky, vyplývá z průzkumu ČSOB v rámci Indexu očekávání firem.

Nedostatek zaměstnanců v současné době patří mezi nejvážnější bariéry malých a středních podniků. Pozitivní vývoj ekonomiky tak může mít paradoxně pro podnikatele i stinné stránky. Odmítat zakázky však většina (64 %) firem ze segmentu SME doposud nemusela. Třetina firem se však s tímto problémem už setkala a desetina pak musela kvůli nedostatku pracovní síly odmítnout dokonce více než 10 % zakázek.

Nejčastěji zmiňovaným problémem, který se týká zaměstnanců, je obecně právě jejich nedostatek. Hned na druhém místě s poměrně malým odstupem následuje nevalná úroveň praktických zkušeností a na třetím špatné pracovní návyky. Třetina firem postrádá u zájemců o práci potřebnou kvalifikaci. 27 % firem se pak setkává s neadekvátními finančními nároky zaměstnanců. Méně častým problémem je fluktuace či přetahování zaměstnanců konkurencí.

img
img

Přidejte komentář

(*) povinné pole

Odeslat známému

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Odeslat na email (vyžadováno)

captcha

×