Index očekávání firem

Stavebnictví se po krizi vzpamatovává. Budoucnost je v pasivních domech

V minulých letech došlo v souvislosti s ekonomickou krizí k omezení výkonu stavebnictví a k poklesu poptávky. Útlum nastal nejen u velkých inženýrských projektů, ale i u menších staveb, jako jsou například rodinné domy a byty. Zástupci stavebních firem připisují negativní vývoj trhu spíše snížení rozsahu nových zakázek než jejich nižšímu počtu.

Existuje však i trochu jiný pohled na věc. Znatelně lepší výkony stavebnictví v letech 2008 a 2009 mohou být z hlediska dlouhodobého vývoje spíše anomálií. Jaroslav Tvrzský, manažer Sdružení stavebních firem Ústeckého kraje, to vysvětluje takto: „V roce 2008, ještě potažmo 2009, u nás stavebnictví zaznamenalo velký rozmach, na těchto výkonech se ale nemohlo udržet. Pokud ovšem vztáhneme současné výsledky k roku 2004, pak už to není taková katastrofa.“ Je tedy možné, že stavebnictví se nyní blíží ke svému standardu.

Stavebnictví se pomalu začíná opět dařit a vyhlídky do budoucna jsou příznivé. Nejpřesněji lze vývoj odhadnout podle počtu vydaných stavebních povolení. Ten po několikaletém poklesu v roce 2015 už druhým rokem vzrostl a pozitivně vyznívají i předběžné výsledky pro první kvartál letošního roku. Podle ČSÚ stavební úřady v prvním čtvrtletí roku 2016 vydaly 17 438 stavebních povolení, tedy o 1,7 % více než ve srovnatelném období roku 2015. Jejich hodnota navíc také vzrostla, a to o 6,9 % na 56,4 miliardy korun.

Trh podle stavebních firem táhne nahoru hlavně výstavba rodinných domů. I ta má však svá úskalí, stavaři se uplatní hlavně u staveb na klíč, ve větších městech nebo při stavbě větších domů. U rodinných domů na vesnicích se stavební firmy nesetkávají s velkou poptávkou. Lidé se totiž snaží co největší část stavebních prací vykonat bez pomoci najaté firmy. To je ale pro Čechy typické i v období ekonomické stability, jak potvrzuje Ivan Hoffman, jednatel a ředitel stavební firmy Hoffmann: „Je to tak, lidé hodně stavějí svépomocí. My stavíme po celé republice, spíše ve větších městech, méně v menších, na vesnicích už zakázky nemáme vůbec, tam lidé nechtějí stavby na klíč a dělají si všechno sami. Jsme spořivý národ.“ Přesto ale Jiří Černý, jednatel stavební společnosti Futur, zaznamenává zvyšující se poptávku: „V současnosti je konkrétně u rodinných domů výhoda, že jsou velmi snadno dostupné hypotéky s nízkými úroky, to podporuje růst v tomto sektoru. Nevím, jak je to ve „velkém“ stavebnictví, tam to táhnou většinou státní zakázky, to s tím nemá nic společného, ale domkaři využívají toho, že si mohou půjčit.“

img

Ivan Hoffmann nevidí jako hlavní důvod zlepšení situace v oboru dostupnost hypoték, ale to, že si lidé ve stabilním ekonomickém období vůbec jsou ochotni půjčit: „V průběhu krize zásadně zasáhla obor obava lidí se zadlužit. Nebylo to tak, že by lidé neměli peníze, nebo že by jim dokonce banky nebyly ochotny půjčit. Lidé neměli důvěru v budoucnost. Dnes ji mají.“

Stavebním firmám by se v příštích letech mohlo dařit lépe, a to díky novým a kvalitním materiálům, které jsou mezi zákazníky stále oblíbenější. Ve stavebnictví se objevují nové trendy v podobě pasivních domů, dřevostaveb a stavebního materiálu obecně a jejich počet se zvyšuje. Přehnaný optimismus však není namístě. Podle Bohuslava Štancla, krajského manažera Regionální stavební společnosti pro Prahu a Středočeský kraj, Češi stále dávají přednost tradičním materiálům: „Určitě, trend pasivních domů a dřevostaveb tady je. A to je dobře, protože výstupní sortiment je pestrý… Klasické materiály však stále vedou. Velké bytové domy, co stavějí developeři, jsou samozřejmě z betonu, většinou se jedná o monolit. Ale pokud jde o menší soukromé stavby, klasika ještě dost převažuje.“ Jaroslav Tvrzský, krajský manažer Sdružení stavebních firem Ústeckého kraje, k tomu dodává, že asi 80 až 85 % lidí ještě stále staví z cihlových tvárnic.

Je pravděpodobné, že nízkoenergetické stavby budou do budoucna významným trendem. K tomu navíc přispívá i možnost získat na takovou stavbu, respektive její části, dotace: „Hodně se teď staví pasivní nebo nízkoenergetické domy. Odhaduji, že je to tak padesát na padesát. Důvodem je také to, že na to můžete získat dotaci,“ komentuje tento trend Tomáš Blažek, jednatel firmy A-Z STAVBY Blažek. Vzhledem ke vzrůstající poptávce po takových domech se dá očekávat, že se bude objem zakázek ve stavebnictví zvyšovat.

Přidejte komentář

(*) povinné pole

Odeslat známému

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Odeslat na email (vyžadováno)

captcha

×