Index očekávání firem

Spokojenost firem s ekonomikou je vysoká

Malé a střední firmy a podnikatelé zůstávají optimistické, i když v menší míře než v předchozích čtvrtletích. Index očekávání firem ČSOB, který sleduje trendy v poptávce, investicích a rozvoji, ve třetím kvartále 2019 klesl na 14,6 bodu z minulých 22 bodů. Spokojenost s celkovou ekonomickou situací v České republice naproti tomu opakovaně vyjadřovalo takřka sedm z deseti dotazovaných.

Míra nejistoty se podle odborníků v české ekonomice zvyšuje. Rizika pramení z obchodní války a brexitu, zpomalení německé ekonomiky nebo ochlazení v oblasti automoto a ve strojírenství. “České firmy jsou na případnou krizi nebo ekonomické zpomalení mnohem lépe připraveny než ve srovnání s rokem 2008. Čerpají finanční polštáře z minulých let a dotčené obory využívají rezervu snižováním agenturních pracovníků. Klientům doporučujeme využívat dostupné nástroje na minimalizaci tržních rizik, tedy kurzové, úrokové a komoditní zajištění,” řekl Petr Manda, výkonný ředitel Firemního bankovnictví ČSOB.

Zvýšení poptávky pro poslední čtvrtletí roku 2019 očekávalo 42 procent respondentů, když ještě v minulém kvartále to bylo o pět procentních bodů více. Dvě pětiny živnostníků a firem předpokádali, že jejich investice v celém roce 2019 budou vyšší než loni. I zde byl útlum, neboť při předešlém zjišťování to bylo 44 procent. Pouze u rozšiřování podnikání aktivita rostla, když v horizontu jednoho roku plánovalo expanzi 19 procent oslovených podnikatelů po minulých 17 procentech.

„Zjištění ukazují zpomalování dynamiky ekonomické aktivity v Česku a tím tempa růstu hrubého domácího produktu. Nejde ale o nic alarmujícího, protože spokojenost s ekonomikou zůstává stále vysoká,“ poukázal hlavní ekonom ČSOB Martin Kupka na fakt, že s ekonomickou situací je v České republice spokojeno přes 68 procent malých a středních firem a podnikatelů, zatímco v sousedním Slovensku je s vývojem tamní ekonomiky spokojeno jen 35 procent respondentů.

Reprezentativní průzkum Index očekávání firem zahrnuje 400 středních a malých společností a živnostníků napříč obory podnikání. Každý z dílčích indexů, který je rozdílem pozitivních a negativních očekávání firem, může nabývat hodnot od -100 do +100 bodů. Celkový index je pak průměrem dílčích indexů vývoje poptávky, investic a rozšiřování podnikání. Index očekávání firem ČSOB zjišťuje od roku 2013. Od jara 2018 se počítá Index očekávání firem i na Slovensku.

3 komentáře

 • Cherilyn Dudash 11.11.2020

  I simply want to tell you that I’m newbie to blogs and actually loved your web site. Likely I’m likely to bookmark your blog post . You surely come with excellent article content. Appreciate it for sharing with us your webpage.

  http://www.afterrlontaimasc.com

 • james 17.5.2020

  Hello, I need a loan offer; No more worries,
  I offer it to everyone who needs it. I put
  at your disposal a loan from 1,500 to 700,000 € and
  very simple conditions for anyone who can repay. S
  Rate of 3% per annum. I also give investments and loans
  under the details of all kinds. I offer short-
  term loans, medium and long term in collaboration with my attorney and a mandate of
  practical compensation. We don’t know your and our
  transfer goals.
  You are insured in the bank for the security of the transaction. for
  All requests formulate your suggestions regarding prices and
  Payments and I will be there for you. Finally for
  For more understanding, contact me by email: worldwideloanfirm1999@gmail.com

 • Scott 30.4.2020

  Dobrý den, dobré ráno, pokud máte naléhavou půjčku, musíte splatit své dluhy nebo potřebujete další kapitál ke zlepšení svého podnikání? Půjčujeme peníze lidem, kteří potřebují finanční podporu.

  Máte-li zájem, neváhejte nás kontaktovat ohledně následujících informací. E-mail: scotlicon121@gmail.com nebo WhatsApp; +17135876055

Přidejte komentář

(*) povinné pole

Odeslat známému

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Odeslat na email (vyžadováno)

captcha

×