Index očekávání firem

S nezvyklou fluktuací zápolí každá desátá firma

Každá desátá firma ze sektoru malých a středních podniků se potýká s nezvykle vysokou fluktuací. Pro více než tři čtvrtiny z nich to však podle jejich vyjádření není velký problém. Vyplývá to z průzkumu v rámci Indexu očekávání firem ČSOB.

Více než 60 procent podnikatelů v průzkumu uvedlo, že v loňském roce evidovalo fluktuaci menší než pět procent. Pětina firem se potýkala s fluktuací nad pět procent, naopak u každé desáté se fluktuace vyšplhala nad 16 procent.

„Nárůst fluktuace v prostředí napjatého trhu práce je přirozeným jevem. Výrazný a prohlubující se převis poptávky po práci nad její nabídkou minimálně od začátku roku 2018 otevírá v prostředí nadprůměrně a nerovnoměrně rostoucích mezd pro řadu zaměstnanců napříč českou ekonomikou zajímavou příležitost – změnou zaměstnavatele skokově vylepšit svoji životní úroveň,“ uvedl hlavní ekonom ČSOB Martin Kupka.

Představitelé firem mají představu, jak fluktuaci zmírnit. „Dát lidem smysluplnou práci a dobré pracovní podmínky,“ mínil ředitel firmy Medesa Otakar Klepárník. „Platit dobré peníze zaměstnancům. Jakmile budeme podporovat jen vzdělané lidi, tak za dva roky nebude mít kdo vozit do obchodů zboží a lidem nebude mít kdo opravit barák,“ doplnil jednatel společnosti Obaly Vysočina Jiří Ťupa.

Podle Martina Kupky správné řešení vyžaduje systémový přístup. „Zaměstnavatelé, kteří nechtějí nebo si nemohou dovolit na vlnu přidávání naskočit, se mohou snažit fluktuaci čelit především férovým, vstřícným a transparentním chováním vůči zaměstnancům. Aby tak podpořili jejich loajalitu a využili skutečnosti, že fluktuace bývá vedle pozitivního finančního dopadu spojena též s nenulovými náklady a riziky,“ uzavřel Kupka.

Přidejte komentář

(*) povinné pole

Odeslat známému

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Odeslat na email (vyžadováno)

captcha

×