Index očekávání firem

Růst mezd ve firmách zpomalí

Mzdy ve firmách dále porostou, ale pozvolnějším tempem. Průzkum ČSOB mezi malými a středními firmami v rámci Indexu očekávání firem ukazuje, že mzdy se v jejich případě zvednou letos v průměru o necelá dvě procenta. Skoro polovina firem nechce s výdělky hýbat a necelá pětina z nich chce zaměstnancům přidat mezi třemi a pěti procenty.

Navýšení mezd o více než pět procent chystá 12 procent menších podnikatelů, když před rokem se jich k podobnému přilepšení zaměstnancům hlásilo 14 procent. „Loni jsme navýšili osobní náklady o desítky procent, pro rok 2019 počítáme se stabilizací úrovně odměňování. Zaměstnanci si ale také musí uvědomit, že nelze navyšovat mzdy neustále a firma může rozdělit pracovníkům jen to, co vytvoří,“ poznamenal předseda představenstva STS Olbramovice Michal Bakajsa.

Zpomalení růstového mzdového kvapíku ve firmách předvídají i analytici. „Růst nominální průměrné mzdy by podle našeho očekávání měl letos dosahovat 6,5 procenta, což by znamenalo zpomalení z 8,2 procenta predikovaných pro rok 2018,“ uvádí hlavní ekonom ČSOB Martin Kupka.

Pokud firmy přistoupí k navýšení výdělků, tak obvykle k plošnému. „Vždy zvyšujeme mzdy na všech úrovních firmy, protože rovné postavení mezi zaměstnanci je jedním ze základních bodů naší firemní kultury. Mzdy budeme navyšovat o jednotky procent ve fixní složce a nastavujeme procesy pro navyšování výkonnostních odměn,“ shrnula zakladatelka Unuodesign Petra Plemlová.

Přidejte komentář

(*) povinné pole

Odeslat známému

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Odeslat na email (vyžadováno)

captcha

×