Index očekávání firem

Růst mezd hlásí takřka polovina firem

Zvyšování mezd bude kvůli rekordně nízké nezaměstnanosti a příznivě se vyvíjející ekonomice i letos ve firmách důležitým tématem. Podle průzkumu ČSOB v rámci Indexu očekávání firem plánuje přidávat svým pracovníkům takřka 45 procent malých a středních podnikatelů a živnostníků. Naproti tomu bezmála 49 procent z nich se změnou v oblasti mezd nepočítá. Zbylá část firem a podnikatelů zatím buď neví, nebo chystá mzdovou redukci.

Z průzkumu vyplynulo, že pokud mzdy porostou, tak to bude v průměru o dvě procenta. K navýšení výdělků o tři až pět procent hodlá přistoupit přes 11 procent a o více než pět procent 14 procent podnikatelů.

Nedostatek pracovníků bude pro malé a střední podniky při výborně šlapající ekonomice stále větší brzdou rozvoje a tlak na navyšování mezd bude sílit. Firmy, které nebudou adekvátně reagovat na hlasy svých zaměstnanců, mohou o své lidi začít přicházet,“ uvedl výkonný ředitel Firemního bankovnictví ČSOB Petr Manda.

V případě růstu HDP jsou firmy a živnostníci v odhadech daleko za finančními institucemi. Zatímco podle prognózy ČSOB by měl HDP letos růst o tři procenta, podnikatelé předpokládají v průměru růst pouze o 1,8 procenta. Více než čtvrtina z nich dokonce očekává, že česká ekonomika si letos po letech rychlého růstu nepolepší ani o jedno procento. „Podnikatelé a firmy se drží svým odhadem tempa růstu české ekonomiky v letošním roce zbytečně při zdi. I když by podle našich predikcí skutečně mělo dojít k jistému zpomalení meziročního růstu HDP z loňských 4,3 procenta na tři procenta, i tento výsledek by byl velmi slušný a historicky nadprůměrný,“ tvrdí hlavní analytik ČSOB Martin Kupka.

Přidejte komentář

(*) povinné pole

Odeslat známému

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Odeslat na email (vyžadováno)

captcha

×