Index očekávání firem

Podnikatelé se v hodnocení intervencí rozcházejí

Ukončení intervencí ČNB vnímá třetina podnikatelů pozitivně. Zajišťování zahraničně obchodních transakcí v současnosti nabývá na síle, a to i kvůli plánovanému ukončení intervencí ČNB na konci roku. Průzkum Indexu očekávání firem, který mapuje právě vliv intervencí, ukazuje odlišné názory malých a středních podnikatelů na oslabování koruny.

Téměř třetina firem v souvislosti s ukončením intervencí předpokládá také posílení koruny a s tím i pozitivní dopad na jejich byznys. Další třetina malých a středních firem se domnívá, že po ukončení intervencí zůstane koruna na dnešní úrovni. Celkem 14 % podnikatelů pak očekává posílení koruny a zhoršení podnikatelského prostředí.

Nejen z názoru českých podnikatelů je zřejmé, že vývoj koruny po ukončení intervencí ČNB zcela předvídat nelze. V takových situacích je pak jedním z možných řešení zajištění se proti kurzovému riziku.

Zajímavý pohled nabízí meziroční srovnání. Zatímco letos podle malých a středních podnikatelů zásah ČNB uškodil 35 % z nich, v loňském roce to bylo o celých 6 % více. Naopak 14 % respondentů hodnotí oslabení koruny jako přínosné pro jejich podnikání a takřka polovina dotázaných podnikatelů se domnívá, že dopady intervencí na jejich podnikání neměly vliv.

img
img

Přidejte komentář

(*) povinné pole

Odeslat známému

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Odeslat na email (vyžadováno)

captcha

×