Index očekávání firem

Nové zaměstnance chce více než čtvrtina firem

Více než čtvrtina firem chce v letošním roce přijmout nové zaměstnance. Snižovat jejich počet naproti tomu hodlá necelých pět procent podniků. Zbylých 70 procent nechystá žádné změny. Vyplývá to z průzkumu ČSOB v rámci Indexu očekávání firem.

„Skutečnost, že většina dotazovaných firem plánuje v tomto roce zachovat počet zaměstnanců na nezměněné úrovni, odpovídá pozorovanému poklesu tempa růstu ekonomiky v kombinaci s uskutečněnými investicemi snižujícími podíl lidské práce na výrobě,“ řekl hlavní ekonom ČSOB Martin Kupka.

Z průzkumu dále vyplynulo, že navzdory přetrvávajícímu napětí na trhu práce nevnímají zaměstnavatelé jako relativně významný problém přetahování pracovníků konkurencí. Nepřímo se tím potvrzuje domněnka, že v řadě případů se zaměstnancům podařilo navýšit odměnu za práci na hranici, za níž podnikatelé nejsou ochotni jít, dodal Martin Kupka.

Hlavním problémem na trhu práce je podle firem nedostatek zájemců o nabízené pozice a to, že pokud nějací zájemci jsou, často nemají požadovanou kvalifikaci. Současně si zájemci kladou vysoké požadavky na finanční ohodnocení. Dalším problémem pracovního trhu je, že zájemci o zaměstnání nemají praktické zkušenosti nebo mají špatné pracovní návyky.

„Problémem je najít schopné lidi. Dříve na pohovor vždy přišlo více než deset lidí a bylo z čeho vybírat. Dnes jsme rádi za každého, kdo dorazí,“ uvedl jednatel firmy Serafin-byliny Petr Gasparik. „Nové zaměstnance sháníme nepřetržitě. Daří se nám úspěšně naplňovat naší strategii růstu, takže sháníme další kvalifikované pracovníky zejména do výroby. Jsme společnost působící v regionu Benešovska, takže nejčastější komplikace při shánění zaměstnanců je právě lokalita. Většinou řeší dojíždění z větších vzdáleností,“ shrnul Michal Bakajsa, předseda představenstva společnosti STS Olbramovice.

Přidejte komentář

(*) povinné pole

Odeslat známému

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Odeslat na email (vyžadováno)

captcha

×