Index očekávání firem

Nejsou lidi na nové zakázky

Nedostatek pracovních sil na českém trhu začíná dopadat na rozvoj firem. Dvě pětiny zástupců malých a středních podniků a živnostníků se už dostaly do situace, kdy kvůli nedostatku zaměstnanců nemohly vzít další zakázku. Více než desetinu zakázek muselo odmítnout čtrnáct procent firem, tři procenta firem dokonce musela odmítnout každou třetí nabízenou zakázku, vyplývá z pravidelného šetření Index očekávání firem ČSOB.

Zjištění mezi malými a středními podnikateli jen potvrzují, že nedostatek zaměstnanců je v současnosti v Česku hlavní bariérou pro další ekonomický rozmach. To, že některé firmy musí odmítnout každou třetí zakázku, je alarmující,“ uvedl hlavní ekonom ČSOB Martin Kupka. Poptávka po nových pracovnících proto nabývá na síle. V sektoru malých a středních podnikatelů plánuje letos nabírat nové zaměstnance téměř třetina firem. Přijímat nové pracovníky chystají především firmy s obratem nad 40 milionů korun. Se snižováním počtu zaměstnanců počítají pouze tři procenta dotazovaných. Zbytek dotazovaných žádné změny nepředpokládá.

„Nedostupnost zaměstnanců je náš největší problém. Musíme nuceně zvyšovat mzdy, aby byl někdo vůbec ochotný pracovat. Je zoufalý nedostatek kvalitní pracovní síly,“ zoufal si ředitel Ski areálu Monínec Jaroslav Krejčí.

Hlavním problémem na trhu práce je podle průzkumu ČSOB obecný nedostatek zájemců o nabízené pozice. A pokud se nějací kandidáti objeví, tak často nemají praktické zkušenosti ani potřebnou kvalifikaci a často disponují špatnými pracovními návyky. I přesto si kladou zcela neadekvátní požadavky na finanční ohodnocení a žádají nesplnitelné benefity.

„Situace na trhu práce tlačí vstupní platy směrem vzhůru, a proto klíčové stávající zaměstnance v INOX technology motivujeme a stabilizujeme například poskytnutím služebních vozidel,“ uvedl Ľubomír Červeňák, jednatel ze skupiny SkyLimit Industry. „Na příští rok plánujeme rozšiřovat benefity pro zaměstnance. Důvod je jednoduchý – chceme, aby se u nás zaměstnanci cítili dobře, což je v dnešní situaci na pracovním trhu čím dál důležitější,“ doplnil Jiří Brázdil, jednatel společnosti ZLKL, s. r. o.

1 komentář

  • Bohumil Bula 13.2.2018

    Je nedostatek mladých lidí, kteří by chtěli pracovat za minimální mzdu. Dále je nadbytek pracovních sil nad 50 let, ale všichni se tváří, že tito lidé jako-by neexistovali. Jenom, aby je nemuseli zaměstnat. Žádný moderátor v TV se nikdy nezeptal podnikatelů, kolik přijali, v poslední době, zaměstnanců nad 50 let. O těchto lidech je slušné „mlčet“.

Přidejte komentář

(*) povinné pole

Odeslat známému

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Odeslat na email (vyžadováno)

captcha

×