Index očekávání firem

Nálada firem ve druhém čtvrtletí na historickém maximu

Optimismus podnikatelů se v letošním druhém čtvrtletí výrazně zvýšil. Index očekávání firem (IOF), který vzniká šetřením mezi pětistovkou majitelů a manažerů malých a středních podniků, vzrostl na nový rekord 31,4 bodu. Dosavadní maximum z posledního kvartálu roku 2015 činilo 25,9 bodu. Index tak ukazuje zásadně optimistický výhled firem na budoucnost jejich podnikání v letošním roce.

K historickému maximu přitom přispěly všechny dílčí zkoumané oblasti a i v těch padaly rekordy. Jedná se především o oblast očekávaných investic a budoucího vývoje poptávky. Optimismus se nejvýrazněji projevil právě u indexu vývoje objemu investic. Počet firem, které chtějí investice v tomto roce navyšovat, převážil o celých 17 procentních bodů nad těmi, které chtějí investice utlumovat. Vzrostl také podíl podnikatelů, kteří předpokládají, že objem investic bude v tomto roce větší než loni, a to o celých 10 procent. Je tak největší za celou dobu sledování Indexu.

img
img

Zvýšení poptávky pro třetí čtvrtletí očekává více než polovina podnikatelů (56 %), což je nejvíce za celou dobu průzkumu. Podíl zástupců živnostníků a firem, kteří se domnívají, že poptávka po jejich výrobcích nebo službách v příštím kvartálu poroste, vzrostl ve srovnání s předchozím výzkumem o 10 procentních bodů. Optimismus jim přitom nejspíš dodává vývoj poptávky v prvním čtvrtletí letošního roku, který se oproti očekávání zlepšil. Více než polovina živnostníků a firem uvádí, že se poptávka po jejich službách a produktech v prvních třech měsících letošního roku zvedla až o 40 procent. Pokračující dobrá nálada je tedy logicky patrná i v očekávání budoucího vývoje poptávky.

Optimismus účastníků výzkumu převažoval i v případě třetího dílčího indexu, mapujícího zájem o rozšiřování nebo naopak utlumování podnikání. Zachovat podnikání ve stávajícím rozsahu plánuje pro období příštích 12 měsíců 64 procent firem, naproti tomu pouze 8 procent oslovených uvažuje o omezení, přerušení nebo ukončení podnikání. Prodej nebo předání firmy pak zvažuje jen naprosté minimum oslovených.

Přidejte komentář

(*) povinné pole

Odeslat známému

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Odeslat na email (vyžadováno)

captcha

×