Index očekávání firem

Mzdy i zaměstnanost rostou

Optimismus firem se promítá i do personální politiky. Nárůst počtu zaměstnanců zaznamenalo celých 30 % firem. Největší optimismus projevují v rámci šetření společnosti, které již nyní zaměstnávají přes 10 pracovníků. V této kategorii celých 42 % firem přijímalo nové zaměstnance.

Pro ekonomiku je ale důležité, že lidi chce přijímat více než třetina podnikatelů, kteří nyní zaměstnávají 4 až 10 pracovníků. Přestože se bude jednat o nárůst počtu pracovníků v řádech jednotek, oproti středním a větším firmám je v českém hospodářství takových subjektů několikrát více.

Vývoj průměrných mezd je oproti očekávání z konce roku 2014 také poměrně pozitivní. Nejčastěji rostly mzdy o tři procenta, a to v pětině případů, přitom jejich nárůst odhadovalo koncem roku 2014 pouze 7 % firem.

Vzhledem k tomu, že dolní hranice zkoumání růstu mezd byla stanovena dle výše očekávané inflace (pro rok 2015 na úrovni 1,4 %), lze konstatovat, že z růstu reálných mezd se mohou těšit lidé z 34 % firem. Nárůst mezd byl zaznamenán u malých i velkých firem, nejvíce pak ve firmách s obratem nad 40 mil. Kč.

img
img
Odeslat známému

    Vaše jméno (vyžadováno)

    Váš email (vyžadováno)

    Odeslat na email (vyžadováno)

    ×