Index očekávání firem

Klimatizované prostory má každá třetí firma

Jen menší část firem je schopna zajistit zaměstnancům příjemné pracovní prostředí i v letních parnech. Klimatizované prostory má necelých 30 procent malých a středních firem a živnostníků, vyplynulo z průzkumu Index očekávání firem ČSOB.

Některé firmy už plánují situaci řešit. „V našem průzkumu jsme zjistili, že každá patnáctá malá a střední firma v současné době uvažuje o investování do klimatizace. Buď si ji chtějí majitelé pořídit vůbec poprvé, nebo mají v plánu stávající klimatizaci rozšířit do dalších prostor,“ uvedl Petr Manda, ředitel Firemního bankovnictví ČSOB.
Přes 70 procent těch, kteří uvažují o pořízení klimatizace, chce zařízení s venkovní jednotkou. Může jít buď o Split systém, který se skládá z jedné venkovní a pouze jedné vnitřní jednotky, či o Multi-Split systém. „O investici do klimatizace uvažujeme, v našich prostorách máme velké teplo. Plánujeme pořízení pevné klimatizace s venkovní jednotkou,“ poznamenal Tomáš Kmoch, jednatel firmy provozující restaurace T. H. K. Rest Group.

Devět z deseti malých a středních podnikatelů počítá s investicí do klimatizace za desítky tisíc korun, vyšší částky jsou výjimkou. „Horké počasí nás přinutilo k pořízení klimatizace, instalaci jsme dokončili teď v červnu a přišlo nás to asi na sto tisíc korun,“ řekl jednatel stavební společnosti ALBA precision Rudolf Spěšný.

Motivace k pořízení klimatizace jsou různé. „O investici do klimatizace uvažujeme v souvislosti s plánovaným zateplením budovy a polohou budovy školy na frekventované ulici, kde je ztížená možnost přirozeného větrání,“ vysvětluje Markéta Švadlenová, ředitelka Táborského soukromého gymnázia a Základní školy.

Ve firmách, které už klimatizaci mají, pracuje v klimatizovaných prostorách pouze čtvrtina zaměstnanců. Tři pětiny šéfů a majitelů firem tvrdí, že zaměstnanci si v horkých letních dnech vůbec nestěžují. Jen každý desátý podnikatel uvedl, že zaměstnancům během letního parna vadí příliš vysoká teplota na pracovišti.

Ze dvou třetin malých a středních firem, které o klimatizaci dosud neuvažovaly, téměř polovina tvrdí, že ji nepotřebuje, protože jejich prostory pro podnikání jsou přirozeně chladné a není nutné v nich snižovat teplotu. Dvanáct procent firem zavrhuje klimatizaci kvůli vysokým pořizovacím nákladům.

Přidejte komentář

(*) povinné pole

Odeslat známému

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Odeslat na email (vyžadováno)

captcha

×