Index očekávání firem

K navýšení mezd přistoupí 40 procent firem

Takřka 40 procent malých a středních firem a podnikatelů plánuje v příštím roce svým zaměstnancům navyšovat mzdu. Nejčastěji se bude jednat o zvýšení do pěti procent, a to ve více než polovině případů. Bezmála polovina firem a podnikatelů se již rozhodla se mzdami nehýbat a zbylá zhruba desetina zatím váhá, jak postupovat. Vyplývá to z průzkumu v rámci ČSOB Index očekávání firem.

Hlavní ekonom ČSOB Martin Kupka ale předpokládá, že navyšování mezd se nakonec bude týkat mnohem širší skupiny podniků. „Domnívám se, že v zájmu udržení tržního podílu sáhne k opětovnému zvýšení mezd v roce 2019 více než deklarovaná část firem, v neposlední řadě proto, že jim to dovolí jejich finanční situace,“ mínil.

„Ano, také jsme byli nuceni reagovat a zvyšovali jsme mzdy. Toto zvýšení se snažíme přenést do vyšších cen směrem k zákazníkům, ale není to tak jednoduché. Musíme část nárůstu ukrojit na úkor našich zisků,“ uvedl obchodní ředitel firmy Výprachtický Michal Výprachtický.

Pokud by pokračoval současný tlak na výrazný růst mezd, pocítila by jeho důsledky na výsledcích polovina firem. Nejčastěji by se jednalo o snížení zisku do deseti procent. Dalších 45 procent dotázaných uvádí, že by současný tlak na výrazný růst mezd nepocítili na výsledcích firmy. „Budeme se muset více soustředit na efektivitu našich zaměstnanců, ziskovost a hledat finanční úspory jinde,“ popisoval jednatel prodejce hodinek Helveti Jiří Štencek.

Přidejte komentář

(*) povinné pole

Odeslat známému

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Odeslat na email (vyžadováno)

captcha

×