Index očekávání firem

Index vzrostl v posledním čtvrtletí o 3,4 bodu

U podnikatelů stále převažuje optimismus, jak nám dokázal růst Indexu. Index očekávání malých a středních firem za poslední čtvrtletí narostl o 3,4 bodu a dosáhl historické úrovně – 25,9 bodu. O dobré náladě mezi podnikateli vypovídá i pozitivní vnímání ekonomické situace, se kterou je spokojeno 61 % menších a středních firem.
V prvním čtvrtletí 2016 očekávají nárůst poptávky po produktech či službách téměř dvě pětiny dotázaných firem. Nejčastěji se jedná o 20% navýšení poptávky mezi třetinou podnikatelů. Podíl firem očekávajících nárůst poptávky v prvním kvartálu 2016 poklesl o 5 procentních bodů, ale až příští výzkum ukáže, zda se jedná o trend, nebo sezonní záležitost spojenou s obdobím Vánoc.

Podíl firem, které předpokládají navýšení objemu investic v dalším roce, mezikvartálně vzrostl o 3 procentní body, meziročně pak o 7 procentních bodů. V rámci srovnání z uplynulých let kontinuálně roste podíl firem, které chtějí investice zvyšovat.

Dílčím indexem, který v čase vykazuje nejstabilnější hodnoty, je plánované rozšíření podnikání. Podíl firem, které plánují rozšířit své podnikání, se během sledovaného období pohyboval převážně mezi 16 a 19 %. Poslední šetření však naznačuje rostoucí optimismus u firem, z nichž 22 % se chystá své podnikání rozšířit.

img

Přidejte komentář

(*) povinné pole

Odeslat známému

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Odeslat na email (vyžadováno)

captcha

×