Index očekávání firem

Index poklesl o 11,7 bodu, optimismus ale trvá

Index očekávání firem je za poslední rok sledování sentimentu malých a středních podnikatelů na nejnižší úrovni. V mezikvartálním srovnání poklesl o 11,7 bodu. Stále ale indikuje převažující optimismus, a to na úrovni 14,2 bodu.
Z XI. vlny průzkumu vyplynulo, že v posledním kvartále klesly všechny tři složky Indexu. Nejvýrazněji se pokles projevil u Indexu vývoje objemu investic. Ovšem počet firem, které letos chtějí investice navyšovat, stále převažuje nad těmi, které chtějí investice utlumovat. Mezikvartálně se však tento index snížil o 6 procentních bodů.
Dílčí Index vývoje poptávky celkově klesl už počtvrté v řadě. Snížení poptávky po svých výrobcích a službách očekávají v následujícím období častěji malí živnostníci než firmy.
Stabilní zůstává Index rozšíření podnikání. Podnikat v současném rozsahu chce v horizontu dalších 12 měsíců 70 procent firem. Rozšíření podnikání plánuje 18 procent firem. Nálada mezi firmami je přes všechny dílčí ukazatele stále optimistická. To dokládá i fakt, že o omezení, přerušení nebo ukončení podnikání uvažuje jen 8,5 procenta podnikatelů. Prodej nebo předání firmy zvažuje jen minimum oslovených.

img

Za celkovým poklesem Indexu jsou pravděpodobně i legislativní změny, které začaly platit v roce 2016. Podnikatelům zejména vadí kontrolní hlášení k DPH a sankce, které jsou s opatřením spojené. Za největší překážku v podnikání zvolilo bezmála 80 procent firem administrativní zátěž. Hned na druhé příčce se umístily právě časté legislativní změny, které vadí 75 procentům oslovených firem. Vysoké daně pak vidí jako překážku v podnikání 71 procent firem.

Přidejte komentář

(*) povinné pole

Odeslat známému

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Odeslat na email (vyžadováno)

captcha

×