Index očekávání firem

Index očekávání firem ve třetím čtvrtletí klesl, i tak si drží druhou nejvyšší hodnotu ve své historii

Index očekávání firem ve třetím čtvrtletí v porovnání s minulým kvartálem poklesl o 3,5 bodu na 27,9 bodu. Po minulém rekordu tak přišel lehký ústup na zatím druhou nejvyšší úroveň za již tříleté zjišťování indexu. Pomocí tohoto indexu ČSOB pravidelně mapuje náladu malých a středních podnikatelů a firem.

Očekávání podnikatelů se nejvíce proměnilo v případě poptávky po zboží a službách, které zobrazuje dílčí index vývoje poptávky. Podíl živnostníků a firem, kteří očekávají nárůst poptávky, se po silném vzestupu v minulém období tentokrát snížil o tři procentní body na 53 %. Nicméně rozdíl mezi optimisticky a pesimisticky naladěnými podnikateli zůstal znatelných 35 procentních bodů.

V případě dalšího dílčího ukazatele – indexu vývoje objemu investic – došlo rovněž k útlumu, ale již ne tak viditelnému. V posledním kvartálu 45 % malých nebo středních podnikatelů předpokládalo, že jejich letošní investice budou vyšší než loni. Ještě ve druhém čtvrtletí to bylo o čtyři procenta více. Ke snížení objemu investic se v odpovědích přiklánělo 30 % dotazovaných, což ve srovnání s předešlým obdobím představovalo rovněž úbytek, a to v číselném vyjádření o dva procentní body.

Třetí dílčí index, který se zabývá tématem možného rozšiřování podnikání, zůstal téměř beze změny. Celkem 23 % malých a středních podnikatelů a firem plánuje své aktivity rozšiřovat, při předešlém šetření bylo odpovědí s těmito plány 24 %. Stále se tak index rozšíření podnikání pohybuje v dosahu svého maxima z prvního čtvrtletí roku 2014, které činí 25 %.

Na závěr lze shrnout, že celková spokojenost podnikatelů a živnostníků s ekonomickou situací v České republice přes výše uvedené drobné výkyvy v historii Indexu očekávání firem ještě nebyla lepší. Se stávajícím stavem a vývojem české ekonomiky je spokojeno 63 % oslovených malých a středních živnostníků a zástupců firem. Padl tak minulý rekord, který činil 60 %.

img

Přidejte komentář

(*) povinné pole

Odeslat známému

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Odeslat na email (vyžadováno)

captcha

×