Index očekávání firem

Firmy s nabídkou práce absolventům váhají

Na pracovním trhu sice dlouhodobě velké množství zaměstnanců schází, ale o studenty končící vzdělávací proces nijak valný zájem není. Jak vyplývá z průzkumu mezi malými a středními podnikateli a firmami, tak uplatnění absolventům nabízí jen každý třetí. A dalších devět procent dotazovaných je do své firmy nabírá jen výjimečně. Průzkum byl součástí Indexu očekávání firem ČSOB.

Představy o možném výdělku se navíc rozcházejí. Polovina podnikatelů uvádí, že platové požadavky absolventů se nejčastěji pohybují v rozmezí 20 až 30 tisíc korun za měsíc. V průměru je to 23,5 tisíce korun. Firmy ale nabízejí absolventům nejčastěji mzdy v rozpětí o pět tisíc nižším, tedy 15 až 25 tisíc korun. V průměru se pak jedná o 22 tisíc korun.

„Nabíráme i bez praxe, nyní si člověk nemůže moc vybírat. Zaměstnanci na trhu práce chybí. Podle mne jejich platové požadavky neodpovídají tomu, co mohou firmě ihned přinést. Málokdo je ze školy opravdu připravený na naskočení plného zatížení,“ uvedl Pavel Beran ze Subtropického zahradnictví Kruh.

Pokud se ovšem nový zaměstnanec zapracuje, má šanci na růst a další rozvoj. „Současná extrémně nízká nezaměstnanost vede k tomu, že i absolventi bez několikaleté firemní praxe, zejména z technických oborů, jsou velmi žádaní. A mohou tím pádem velmi rychle stoupat po mzdovém i kariérním žebříčku,“ poukázala členka představenstva ČSOB Marcela Suchánková.

„Průměrná mzda prodavače je 23 tisíc korun. Skládá se z pevné a pohyblivé složky. Pohyblivou složku ovlivňuje šikovnost prodavače a hodnocení měření v péči o zákazníka. Pokud tedy prodavač dobře prodává a dobře se o zákazníka stará, vydělá si výrazně víc,“ potvrzuje mluvčí společnosti Euronics Lenka Mastešová.

Přidejte komentář

(*) povinné pole

Odeslat známému

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Odeslat na email (vyžadováno)

captcha

×