Index očekávání firem

Euro většina firem nechce. Přiznávají ale, že je ovlivnilo Řecko

Odpůrců eura je mezi podnikateli stále více než jeho zastánců (57 vs. 43 %). Téměř stejný výsledek zaznamenal průzkum v rámci Indexu očekávání firem i začátkem loňského roku. Současný výsledek ale poměrně výrazně ovlivnila krize v Řecku. Pětina firem přiznala, že ačkoliv kdysi euro podporovala, nynější vývoj v Evropské unii je přiměl postavit se proti přijetí evropské měny. „Se zavedením eura jednoznačně nesouhlasím. Euro nepomáhá, ale spíše škodí. Bylo mnohem lepší, když byly tři silné evropské měny, ve kterých se obchodovalo, než je tomu nyní, když vidíme, co se děje třeba v Řecku,“ říká Kamil Borovička z COMPEX DATA BOHEMIA.

Na časový horizont pro zavedení eura nemají jeho příznivci jednotný názor. Necelá polovina se přiklání k zavedení v rozmezí 3 až 5 let. Čtvrtina by chtěla eurem platit už za dva roky, stejný podíl podnikatelů by jej ale nechtěl dříve než za 6 let. „Za nejlepší bych považoval zavést euro co nejdřív, klidně zítra. Současné události v EU nemají vliv na přijetí eura. Řecko si za dluhy může samo, nemůže za to euro. Silná společná měna je pro byznys výhodná. Argumentace odpůrců eura za zachování národní měny jako „ekonomického stabilizačního mechanismu“ je naprosto lichá,“ říká Jan Vokurka z firmy Kitl.
Nelze nevidět určitou souvislost mezi názory na přijetí eura avýsledky Indexu očekávání firem. Společnou měnu nejčastěji podporuje skupina firem s nejvyšším obratem (nad 40 mil. Kč ročně) a také ti, kteří vidí budoucnost svého podnikání optimisticky. Tyto firmy jsou rovněž více zapojeny do mezinárodního obchodu (import či export), který jim dává větší příležitost pro růst. Přistoupení k euru by jim snížilo rizika souvisejících s měnovým vývojem a zjednodušilo tak podnikání.

 

Slabá koruna více škodí, než pomáhá
Ukazuje se, že při hodnocení dopadu intervencí České národní banky v době jejich spuštění, se nechalo hodně podnikatelů unést vlnou mediální paniky, která kolem tohoto kroku vznikla. Téměř 60 % podnikatelů se tehdy obávalo, že jim slabá koruna uškodí. Teď, když už jsou schopni objektivně vyhodnotit situaci na základě reálných dopadů, přiznává negativní vliv na své podnikání 42 % firem. Nicméně, stále jich je mnohonásobně více než těch, kterým oslabení koruny pomohlo (pouhých 12 %). Zbytek firem (45 %) intervence centrální banky nijak neovlivnily. Mají totiž náklady i výnosy v jedné měně nebo s jejich podnikáním kurz koruny vůbec nesouvisí. Zhruba 15 % z těchto firem pak ochránilo kurzovní zajištění.

img

Mírný pokles Indexu ve druhém čtvrtletí

img

Index očekávání firem ve 2. čtvrtletí mírně poklesl o 5,5 bodu.Přesto je poslední hodnota 17,6 bodu druhá nejvyšší v historii sledování sentimentu malých a středních podniků a živnostníků.

Ukázalo se, že podnikatelé ubrali na plánovaném objemu investic pro letošní rok. Pořád ale evidujeme více firem, které plánují navýšení než těch, které investice chtějí snižovat. To je pro ekonomiku dobrá zpráva. Téměř polovina firem navíc očekává, že se poptávka po jejich zboží a službách ve třetím čtvrtletí zvýší. Necelých 40 % si myslí, že poptávka bude stagnovat, nebo nedokáží odhadnout její vývoj. Nižší zájem zákazníků o své produkty přepokládá jen 18 % podnikatelů.

 

Bude dobře, věří podnikatelé
Za téměř dvouletou historii Indexu očekávání firem nebyly firmy ještě nikdy tak optimistické jako nyní. Čtyři pětiny podnikatelů věří, že další rok se jim povede dobře. Důvodem jejich optimismu je nejčastěji víra v perspektivu jejich oboru, většina z nich také věří v další oživení tuzemské ekonomiky. Není divu, maloobchod už půldruhého roku roste, sinou spotřebitelskou poptávku nám mnoho ostatních evropských zemí může jen závidět. O budoucí prosperitě svého podnikání jsou firmy přesvědčeny také proto, že téměř polovině z nich se podařilo snížit náklady a 44 % optimistů plánuje uvést na trh nové výrobky nebo služby.
Pesimistů je jen pětina. Nejčastěji se obávají negativních dopadů způsobených zásahy státu. Aktuálně jejich obavy bezpochyby živí zejména chystané zavedení elektronické evidence tržeb. Více než polovina pesimisticky smýšlejících firem si pak myslí, že ekonomická situace bude stagnovat nebo se dokonce zhorší a 47 % je přesvědčeno, že jejich obor je na sestupu.

Odeslat známému

    Vaše jméno (vyžadováno)

    Váš email (vyžadováno)

    Odeslat na email (vyžadováno)

    ×