Index očekávání firem

Důchodce zaměstnává pětina

Napjatá situace na trhu práce zvyšuje u zaměstnavatelů zájem o seniory. Hned pětina malých a středních firem a živnostníků osoby v důchodovém věku zaměstnává, část z nich dokonce ve zvýšené míře. A desetina z nich o tom vážně uvažuje. Vedle toho se pak dalších 11 procent zástupců sektoru SME vyjádřilo, že má pracovníky, kterým po dosažení důchodového věku nabídne pokračování, vyplynulo z šetření v rámci Indexu očekávání firem.

„Stávající ekonomická situace vytváří příhodné podmínky pro důstojnější stárnutí. Senioři si prodlouží aktivní část svého života a vylepší si svůj příjem. A firmy by si v této souvislosti měly uvědomit, že stále málo využívají možnost přispívat zaměstnancům na jejich budoucí důchody a přehlížejí tak jeden z dlouhodobě nejvýhodnějších a nejoblíbenějších benefitů, který je v Česku k mání,“ komentovala situaci generální ředitelka ČSOB Penzijní společnosti Marie Zemanová.

Zaměstnavatelé z řad malých a středních podnikatelů a firem si na zaměstnancích důchodového věku cení nejvíce jejich zkušeností, což uvedly jako hlavní přednost dvě třetiny dotazovaných. Mezi dalšími taháky byly nejvíce zmiňovány vysoká spolehlivost (53 procent), kvalita práce (47 procent) a obecně nedostatek pracovních sil v české ekonomice (33 procent).

„Pracovníky v důchodovém věku zaměstnáváme dlouhodobě a velice rádi, protože mají zkušenosti a jsou velmi spolehliví. A co je možná překvapivé, rádi se učí novým věcem a nemají problém s moderními technologiemi,“ uvedl například Mojmír Urbánek z firmy CIUR vyrábějící izolační systémy, klimatizaci a průmyslová vlákna.

img

Přidejte komentář

(*) povinné pole

Odeslat známému

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Odeslat na email (vyžadováno)

captcha

×