Index očekávání firem

Czexit odmítají více než tři čtvrtiny podnikatelů

Vystoupení České republiky z Evropské unie, které je po vzoru již rozhodnutého kroku Velké Británie nazýváno Czexit, odmítá 77 procent malých a středních podnikatelů a živnostníků. Pro tento postup se naopak vyjádřila pětina dotazovaných, zbylá tři procenta podnikatelů zaujala neutrální postoj. Vyplývá to z výsledků Indexu očekávání firem.

„Podnikatelé si velice dobře uvědomují, že Česká republika jako exportně orientovaná průmyslová země těží jednak z výhod EU, ke kterým patří volný pohyb zboží, kapitálu, služeb i osob, a rovněž z návaznosti na silné ekonomiky blízkého Německa a Rakouska, které jsou tradičními unijními zeměmi. Vystoupení z EU by mělo pro mnohé české firmy velmi vážné negativní následky,“ uvedl Petr Manda, výkonný ředitel Firemního bankovnictví ČSOB.

  „Rozhodně ne. ČR by se naopak měla pokoušet o širší integraci s ostatními státy EU, zejména v jádru EU. Důvody jsou ekonomický přínos, mezikulturní rozvoj, užší spolupráce ve výzkumu a vývoji, která není možná, pokud bude ČR na periferii EU,“ reagoval na dotaz k Czexitu podnikatel v zemědělství Ivo Havránek. „Ne, myslím si, že i když EU není ucelená a chrlí nesmyslné zákony, tak má svůj smysl v rámci bezpečnosti, ekonomiky a obchodních možností pro export,“ přidal se jednatel firmy Serafin-byliny Petr Gasparik.

Téměř polovina malých a středních podnikatelů a firem se domnívá, že by vystoupení Česka z EU přímo poškodilo jejich podnikání a pouze pět procent si myslí, že by jim vystoupení z EU pomohlo. Nesouhlas s odchodem Česka se v čase zvyšuje. V obdobném šetření v roce 2016 vyjádřilo nesouhlas s Czexitem jen 71 procent podnikatelů.

Přidejte komentář

(*) povinné pole

Odeslat známému

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Odeslat na email (vyžadováno)

captcha

×