Index očekávání firem

Zpomalování dynamiky ekonomické aktivity

Hodnota Indexu očekávání firem se v současnosti pohybuje na úrovni prvního kvartálu roku 2016. Totéž platí i pro subindex plánované expanze podnikání. Subindex očekávané poptávky byl v úvodním čtvrtletí 2016 o něco výše a subindex investic naopak o něco níže než teď. 

Historická data bohužel přesvědčivě ukazují, že změřené hodnoty indexu nejsou využitelné jako spolehlivý prediktor mezikvartálního, a tím méně pak meziročního, tempa růstu českého hrubého domácího produktu (HDP) v následujícím období. Neplatí, že by každý nárůst/pokles hodnoty Indexu nevyhnutelně signalizoval blížící se zrychlení/zpomalení tempa růstu HDP. Nicméně se domnívám, že vytrvalá eroze hodnot Indexu, kterou registrujeme v uplynulých dvou letech, je průvodním jevem a zároveň indikací do budoucna o trendu zpomalování dynamiky domácí ekonomické aktivity.

Je namístě zdůraznit, že zpomalování této dynamiky neznamená totéž, co hospodářská recese nebo dokonce krize, a to navzdory tomu, že ne vždy se uvedené pojmy dostatečně rozlišují. Zpomalování dynamiky ekonomické aktivity v současném Česku znamená, že hospodářství meziročně nadále roste, pouze tempo jeho růstu se snižuje. V jazyce Indexu očekávání firem a jeho subindexů se to projevuje tak, že rozdíl mezi počtem respondentů očekávajících zvýšení a snížení poptávky, investic a rozsah podnikání zůstává nadále kladný, jen mezera mezi oběma skupinami má tendenci se uzavírat.

O tom, že se v české ekonomice navzdory pokračujícímu poklesu Indexu očekávání firem neděje nic alarmujícího, hovoří mj. i výsledek průzkumu spokojenosti dotazovaných podnikatelů s ekonomickou situací v zemi. Celkem 68 procent spokojených respondentů je sice méně než rekordní tři čtvrtiny zjištěné v posledním kvartále 2017, zároveň však více, než kolik bylo naměřeno v jakémkoliv jiném čtvrtletí od počátku měření do poloviny roku 2017.

2 komentáře

  • Carlos Neider 10.11.2020

    I just want to mention I am just new to blogs and truly liked you’re blog. Very likely I’m want to bookmark your site . You surely come with superb articles. Cheers for revealing your website page.

    http://www.afterrlontaimasc.com

  • Scott 30.4.2020

    Dobrý den, dobré ráno, pokud máte naléhavou půjčku, musíte splatit své dluhy nebo potřebujete další kapitál ke zlepšení svého podnikání? Půjčujeme peníze lidem, kteří potřebují finanční podporu.

    Máte-li zájem, neváhejte nás kontaktovat ohledně následujících informací. E-mail: scotlicon121@gmail.com nebo WhatsApp; +17135876055

Přidejte komentář

(*) povinné pole

Odeslat známému

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Odeslat na email (vyžadováno)

captcha

×