Index očekávání firem

Zabrzdí Brexit optimismus českých firem?

Zatímco v minulém Indexu, který zkoumá nálady malých a středních firem, jsme zaznamenali pokles, poslední šetření dopadlo nadmíru optimisticky. Dosavadní rekord z posledního kvartálu roku 2015 byl překonán téměř o šest bodů a vyšplhal se na 31,4 bodu. Co to znamená?

Celý Index očekávání firem táhne především chuť malých a středních firem investovat do svého podnikání. Bezmála polovina živnostníků a firem očekává, že jejich letošní investice budou vyšší než loni. Oproti minulému kvartálu počet živnostníků, kteří letos očekávají více investic, vzrostl o deset procent, což je další rekord.

Podnikatelé jsou ale optimističtí, i co se týče dalších ukazatelů. Očekávají vyšší poptávku a zvyšuje se i podíl těch, kteří chtějí své podnikání rozšířit. To vše je důkazem toho, že ekonomika kontinuálně roste bez větších zádrhelů. Také spokojenost s ekonomickou situací v České republice mezikvartálně vzrostla a přiblížila se k historickému maximu, které Index zaznamenal na konci minulého roku. Se současnou ekonomickou situací je spokojeno 60 % oslovených podnikatelů.

Jeden zádrhel, o jehož dopadech toho zatím moc nevíme, přece jen přišel. Nebylo asi větší téma posledních dní a týdnů než takzvaný Brexit. A asi také nebylo větší překvapení než fakt, že si Britové odchod z Evropské unie odhlasovali. V dalším Indexu budeme tedy pozorně sledovat, co Brexit už udělal a ještě udělá s očekáváním malých a středních českých firem.

Nenechme se ale připravit o optimismus, který nyní v podnikatelské sféře panuje. I když české podniky do Británie vyvážejí, bude ještě několik let trvat, než se tamní poměry změní. Evropská unie dostala ránu, ze které se bude vzpamatovávat možná déle než Británie ze svého odchodu.

Petr Manda, výkonný ředitel Firemního bankovnictví ČSOB

Přidejte komentář

(*) povinné pole

Odeslat známému

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Odeslat na email (vyžadováno)

captcha

×