Index očekávání firem

Všestranný start-up ze zlínského sila

David a Martina Vítkovi, majitelé NWT

Martina a David Vítkovi, majitelé NWT

Zlínská firma NWT je viditelná už díky svému sídlu. To vzniklo zajímavou přestavbou původního obilného sila, které se tyčí na hlavní třídě města. Firma je také zajímavá tím, jak se v rámci velmi široké škály aktivit postupně proměňuje její hlavní obor podnikání. A v neposlední řadě je nepřehlédnutelné, kým je řízena. Manželská dvojice Martina a David Vítkovi jsou totiž příkladem téměř dokonalé symbiózy. Zeptáte-li se šéfa firmy NWT Davida Vítka, jestli považuje veškeré aktivity svého podniku za byznys, tak odpoví, že pro něj je vše zábava. Když už se zábava stává něčím vážnějším, předává problém své finanční ředitelce, tedy manželce. Martina Vítková se nad tímto přístupem naoko mračí, současně ale ví, že její manžel je nevyčerpatelná studna inovativních nápadů, bez kterých by nebylo NWT tam, kde dnes je.

Tato společnost, jejíž vizí je přinášet lidem nové světové technologie, není rozhodně žádný malý hráč. Zaměstnává na 220 lidí a dosáhla třičtvrtěmiliardové tržby. Původní prodejce počítačové a telekomunikační techniky dnes projektuje, staví, montuje, pěstuje, ale i zkoumá, obchoduje a samozřejmě vyrábí. Současně se vyznačuje zajímavou podnikatelskou strategií. Pokud ve firmě sami vyřeší nějaký problém, ať už se jedná o call centrum, evropské dotace, vedení účetnictví nebo hydroponický skleník, nabídnou toto řešení dalším zájemcům v daném oboru.

Portfolio činnosti vaší firmy je neuvěřitelně široké, když se vás někdo zeptá, v čem podnikáte, co mu odpovíte?

David: Dá se říct, že se vše točí kolem elektřiny či elektroniky. Počítače, kabely, požární systémy, internet nebo i satelity. Nakonec i energetické stavby či fotovoltaika. Chceme být velcí, ale nemůžeme si v naší oblasti podnikání dovolit být specializovaní. Asi nejdále jsme se dostali k pěstování rajčat. To úplně jednoduše vysvětlit nejde. Ale má to svoji logiku, protože zde využíváme odpadní teplo z našich bioplynových stanic. Dnes je to pro nás velký byznys. Pro letošní rok máme objednávky na stavby skleníků pro jiné investory za 460 milionů korun.

Zaujal mě váš přístup k výrobě a úsporám energií. Nabízíte klientům i financování energetických projektů prostřednictvím úspor. Je o tyto služby zájem?

David: Skoro bych řekl, že jsme tady s tímhle přístupem začali. Někdy to rozhodování ale trvá u zákazníka roky. V jedné firmě nyní třeba pořádají výběrové řízení, přestože jsme jim řešení na úsporné osvětlení nabízeli již před třemi lety a dnes by už měli peníze zpátky. Jiné firmy zase čekají na dotace a pro další jde o zanedbatelné úspory, takže to ani neřeší. Samozřejmě se ale tyto projekty vyplatí v době vyšších cen energií, než jsou ty současné. Přesto jsme už nabídli řešení za několik desítek milionů korun.

Zmínil jste se o dotacích. Jaký na ně máte názor a využíváte je?

David: Na jedné straně musím dotacím přiznat, že dokáží motivovat, že se někdy díky nim vůbec něco stane. Ale také dokáží řadu věcí zabrzdit, a to nejen díky složité administraci. Naše bioplynové stanice nabraly díky dotacím zpoždění tři roky. Na Slovensku jsme postavili skleník na rajčata bez dotací, ale když skleníky nabízíme tady v Čechách, všichni očekávají, že bude takový projekt dotovaný. I proto máme v naší firmě dva specialisty na tuto oblast, kteří své vědomosti nabízejí kromě naší firmy i dalším zákazníkům.

Na vašich webových stránkách je možné najít i sekci start-upy včetně vaší filozofie, jak k nim přistupujete. Který považujete za dosud nejúspěšnější?

David: Řekl bych, že start-up je vlastně i NWT, ale vy se asi ptáte na jiné projekty. Momentálně se do nových start-up projektů neženeme. Máme několik vlastních rozpracovaných nápadů, ale obecně to hodně záleží na lidech. Původce myšlenky by s námi měl vydržet nejméně deset let, což se málokdy podaří, takže nyní pracujeme jen na jednom projektu. Dobrým příkladem z naší minulosti je ale call centrum, které začalo jako nápad zvenku. Nejdříve se do něj hodně investovalo, ale nyní je ziskové, má stabilní vedení, obsluhuje na 30 tisíc zákazníků a navíc funguje jako chráněná dílna.

Martina: Z pohledu vnějšího světa je asi nejzajímavější vývoj strun do 3D tiskáren, které dnes vyrábí firma Parzlich. Tento trh je zatím malý a my v něm můžeme něco znamenat. Jsme schopni tisknout v podstatě dřevem, respektive biodegradovatelným plastem s pilinami. Ukázalo se, že při poslední soutěži kvality 3D tiskáren, tiskli všichni z našich strun, i když je třeba běžně nenabízí. Filamenty, jak se strunám odborně říká, vyrábíme pod více než deseti značkami. To je takový typicky úspěšný start-up, který roste o padesát procent ročně, a my nyní struny dodáváme do celého světa od Ameriky po Japonsko.

Vybudovali jste zajímavé sídlo firmy z bývalého sila. Jak důležité bylo sestěhování celého holdingu do jednoho prostoru?

David: Původně jsme byli ve třech budovách. Chtěli jsme být pohromadě, ale netušili jsme, že ten pozitivní efekt bude tak velký. Výrazně se zvýšila efektivita rozhodování v rámci celé společnosti. Lidé si mohou totiž promluvit osobně, což je mnohem lepší, než kdyby poslali e-mail jako dříve. A vedlejším efektem je skutečnost, že hezká budova zvyšuje zájem potenciálních zaměstnanců, což je v dnešní době velmi cenné.

Vaše investiční i provozní aktivity jsou finančně poměrně náročné, podle čeho si vybíráte banky?

Martina: Na úrocích se domluvíte vždy a trh je dost podobný. Takže opět záleží hlavně na lidech. Potřebujeme, aby náš bankéř z ČSOB věřil našim záměrům a uměl je vysvětlit na centrále, kde se úvěr schvaluje. My už nejsme malá firma a potřebujeme komplexní služby velké banky. A banka se nemění ze dne na den. Mohli bychom soutěžit každý úvěr, ale víme už, která banka umí jaký produkt lépe financovat, zároveň je to věc vzájemné důvěry a dlouholetého vztahu. Trochu problematičtější je projektové financování zejména v oblasti energetiky, protože dnes nikdo nedokáže říct, co se bude dít s cenami energie za pět let.

Kde vidíte NWT za takových 30 let? Myslíte, že budete mít problém s delegováním své současné práce?

Martina: Děláme si tříleté plány, takže tak daleko neumíme dohlédnout. Neustále se mění podmínky na trhu, mění se Evropa. Cyklus v oblasti informačních technologií je doslova překotný. Proto je nejdůležitější vlastností dnešní firmy schopnost rychle se adaptovat na nové podmínky a také se měnit. Je to náročné, ale nás to zatím baví. Umíme si udělat dovolenou a těšit se do práce. Navíc my už dnes nevedeme firmu na dennodenní bázi. Ve všech divizích máme velmi schopné ředitele a věříme jim.

David: To bychom měli otevírat filiálku na Měsíci. Určitě si ji sami postavíme metodou 3D tisku. U severního pólu tam má vznikat nějaká infrastruktura a prý tam svítí slunce skoro celý rok. Tak tam určitě dobře půjdou fotovoltaiky i bez dotace. Pěstovat v řízeném klimatu už umíme a použijeme jistě i patenty na palivový článek a recyklační technologie, které máme ve vývoji.

Přidejte komentář

(*) povinné pole

Odeslat známému

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Odeslat na email (vyžadováno)

captcha

×