Index očekávání firem

V kontextu ekonomického růstu výsledek IOF nepřekvapí

Index očekávání firem (IOF) dosáhl v posledním čtvrtletí roku 2017 nového historického maxima 41,6 bodu. V kontextu meziročního ekonomického růstu v České republice na úrovni blízké pěti procentům takový výsledek asi nepřekvapí, stejně jako skutečnost, že zlepšení pozorujeme u všech tří částí, z nichž se kompozitní IOF skládá, tedy u indexů očekávaného vývoje poptávky, investic a rozsahu podnikání. Firemnímu optimismu nepochybně nahrává i to, že silný ekonomický růst není pouze lokální či regionální záležitostí, ale paralelně jej můžeme pozorovat i v celé řadě dalších, pro naše hospodářství významných, zemí.

Globální geopolitická rizika, která do jisté míry tlumila podnikatelský optimismus v minulých letech, sice nezmizela a možná jich dokonce přibylo. V posledních měsících se však nikde masivně nemanifestovala, a v podvědomí mnoha lidí se tak pomalu přesunula z agendy „akutní“ do složky „latentní“. Podobně je tomu se známou poučkou o tom, že žádné posvícení netrvá věčně. O tempu růstu na hranici možností ekonomiky to platí dvojnásob. Většinou asi připouštíme, že konec posvícení se nevyhnutelně blíží, zatím však stále ještě cítíme příznivý vítr, kterého by bylo hřích nevyužít.

Otázkou je, zda všechny výše uvedené argumenty dokáží vyvážit rozdíl mezi hodnotami IOF ve 4. kvartále 2017 a ve 4. kvartále 2015. Zatímco ekonomický růst byl v roce 2015 silnější než vloni, hodnota IOF byla koncem roku citelně nižší (42 bodů vs. 26 bodů). Odpovědí na otázku „Proč?“ může být konstatování, že IOF skutečně funguje jako tzv. předstihový ukazatel, to znamená, že není pouze lehce upravenou extrapolací současného stavu do budoucnosti. Ekonomika v roce 2015 sice rostla rychleji než v roce 2017, podnikatelé však zřejmě v následujícím období očekávali silnější zpomalení, než jaké předpokládají dnes.

Moje poslední poznámka k vývoji IOF ve 4. kvartále 2017 se týká rozdílné intenzity, s níž zamířily vzhůru subindexy očekávaného vývoje poptávky, investic a rozsahu podnikání (+8, +14, resp. +5 procentních bodů). Proč rostou plánované investice rychleji než očekávaná poptávka (ze stejného základu 42 procent)? Příčin může být mnoho a firma od firmy se mohou lišit, minimálně dvě z nich však, podle mého názoru, mají obecnější platnost. Za prvé – v ekonomice začaly růst úrokové sazby, což znamená, že pořizování potřebných investic na úvěr se začíná prodražovat.  Za druhé – potřeba investic narůstá spolu s tím, jak se rostoucí poptávka setkává s prohlubujícím se nedostatkem pracovních sil na trhu práce.

Martin Kupka, hlavní ekonom ČSOB

Přidejte komentář

(*) povinné pole

Odeslat známému

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Odeslat na email (vyžadováno)

captcha

×