Index očekávání firem

Trend indexu odráží zpomalování ekonomického růstu

Hodnota indexu očekávání firem zjištěná v průběhu prvního čtvrtletí 2019 příliš nepřekvapila. Mezikvartálně sice došlo jen k minimálnímu posunu indexu směrem vzhůru, nicméně v horizontu posledního roku se nadále prosazuje klesající trend, který reflektuje zpomalování ekonomického růstu v České republice. Reálný hrubý domácí produkt v roce 2017 meziročně stoupl o 4,5 procenta, vloni o 2,9 procenta a letos už predikujeme zvýšení „pouze“ o 2,6 procenta.

Stabilita hodnoty kompozitního IOF v uplynulých dvou kvartálech je produktem výrazně odlišného vývoje všech tří podkladových subindexů. Zatímco předpoklady vývoje poptávky tentokrát šly – nejspíše díky korekci zbytečně apokalyptických očekávání ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku – strmě vzhůru, výhled na investice se po investičně silném roce 2018 již podruhé za sebou zhoršil a směrem dolů se nově vydal i subindex rozšíření podnikání.

Složením všech dílčích výsledků provedeného průzkumu tak dostáváme obrázek ekonomiky, kde sektor malých a středních podnikatelů nepřestává hledět do budoucnosti s důvěrou, navzdory tomu, že si uvědomuje rizika cykličnosti hospodářského vývoje a snaží se jim pružně přizpůsobovat své chování.

Přidejte komentář

(*) povinné pole

Odeslat známému

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Odeslat na email (vyžadováno)

captcha

×