Index očekávání firem

Stojíme na pěti silných pilířích

Přes všechny překážky, jako jsou nízké výkupní ceny mléka, vepřového masa nebo levný dovoz masa ze zahraničí, čeká společnost Patria Kobylí, že její výsledky budou letos lepší než v minulých letech. S jejím ředitelem Vavřincem Charvátem jsme hovořili o tom, jak je důležité vyvažování mezi několika segmenty podnikání.

Charvát2

Vaše společnost se profiluje v celé řadě aktivit od výroby plastových konstrukcí a bazénů až po zemědělskou výrobu a vinařství. Jak toto portfolio vůbec vznikalo? 

Společnost Patria Kobylí vlastně vznikla už v roce 1998, a to transformací Zemědělského družstva Kobylí. Svoji hospodářskou činnost pak rozšiřovala již od roku 1999. Dá se obrazně říct, že už od té doby stojíme z ekonomického hlediska na pěti pilířích. Máme pět divizí, které hospodaří zcela samostatně, a k tomu centrální vedení. Takto vytváříme celkový výsledek podniku. To znamená, že meziroční výsledky jednotlivých divizí se vzájemně prolínají, každý rok je jiný z ekonomického pohledu, tři zemědělské divize jsou závislé na počasí, což je ovlivňující faktor jejich výsledků. Další divize ovlivňuje trh, se kterým musíme počítat a musíme být samozřejmě lepší, abychom obstáli.

Na trhu jste tedy osmnáct let, můžete tak už srovnávat. Které období bylo pro vaši společnost nejhorší, ve kterém se vám naopak vedlo nejlépe?

Nedá se říct, že bychom měli roky špatné a dobré. Jak jsem říkal, stojíme vlastně na pěti nohách a z historického pohledu se vždy výsledky jednotlivých divizí vyvažovaly a doplňovaly.

Jak jste ale řešili krizová léta? Může se člověk spolehnout i na někoho jiného než na sebe?

Samozřejmě, spoléháme hlavně na naše zaměstnance a právě na onu strategii vyvažování. Jinak se také v maximální míře snažíme využívat podporu státu, a to hlavně v zemědělských odvětvích našeho podnikání. A máme i strategické partnery.

Když jsme u těch partnerů, vaše společnost se účastnila i projektu ČSOB Hledá se obchod. V čem ten projekt spočívá?

Já ten projekt velice kvituji. Jedná se o aktivitu našeho bankovního partnera, která má podpořit prvovýrobce potravin a dalších komodit v jejich podnikatelských záměrech a aktivitách. Pro nás je to tedy ideální projekt. Díky němu jsme si spočítali své možnosti a otevřeli další masnu v Hodoníně. A jak se ukazuje, byl to krok správným směrem. Do té doby jsme fungovali pouze v Kobylí. Jako ocenění jsme navíc na 12 měsíců získali vůz, který nám v rozvoji podnikání hodně pomohl.

Máte víc než 150 zaměstnanců, což také znamená obrovskou zodpovědnost. Výsledky při hospodaření v zemědělství se přitom moc předpovědět nedají. Jak vám vyšel loňský rok, který zrovna třeba z pohledu vína obecně moc přívětivý nebyl?

Ono to tak úplně není. V loňském roce velmi dobře hospodařila divize plastové výroby, sadařství, ale velmi dobré výsledky vykázala i divize vinařství. Není tedy úplně pravda, že by loňské sucho mělo zásadní vliv na kvalitu vína. Réva a paradoxně i sady se s tímto nedostatkem vláhy solidně vypořádaly. Problémy v zemědělské divizi jsme ale měli z jiných důvodů. Samozřejmě nám nepomohly celoročně nízké výkupní ceny mléka, nízké ceny za komodity rostlinné výroby a také nízké výkupní ceny vepřového masa. Zaznamenali jsme i propad v divizi masné výroby a ubytování. Právě v masných výrobcích se nám nedaří konkurovat cenám levného masa ze zahraničí. Naše masná výroba zpracovává pouze kvalitní maso z našeho chovu, takže výrobní náklady výrazně převyšují ceny masa, které se sem dováží. To je bohužel problém všech poctivých tuzemských farmářů.

Očekáváte letos lepší výsledky, než byly ty loňské?

Letos bychom chtěli dosáhnout ještě lepších výsledků v sadařství. Zatím to vypadá, že se nám výborně povedla násada plodů, hlavně meruněk, ale musím to samozřejmě zaklepat. Také zemědělská výroba by mohla obecně dosáhnout lepších výsledků, a to hlavně díky příznivému průběhu jarního počasí a zvýšené výměře osetých ploch. Chceme zachovat i pozitivní trend našeho vinařství. A co se týče plastové výroby, ta nyní vyrábí své produkty s maximálním vytížením. Celková vize společnosti je tedy optimistická. Určitě chceme dosáhnout lepších výsledků než v předchozích letech.

Přidejte komentář

(*) povinné pole

Odeslat známému

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Odeslat na email (vyžadováno)

captcha

×