Index očekávání firem

Sociálně slabé je nutné dobře motivovat

Handicapovaného teď na pracovním trhu neseženete. Pavla Čechová Švepešová má tři chráněné dílny – v Prachaticích, Dubu a Vimperku. Provozuje také sociální centrum Stroom Dub o.p.s.
a dva krámky s výrobky z terapeutických dílen. Mezi aktivity, které pořádá pro handicapované, patří třeba Spartakiáda nebo Setkání bez hranic. Za své aktivity nedávno získala Cenu ČSOB – Výjimečná podnikatelka.

Jak jste přišla na nápad založit právě chráněnou dílnu?

S podnikáním jsem začala v roce 1996, to jsme do Německa dodávali kabelové svazky. Jenže v roce 2000 přišla krize na tamním trhu a já přemýšlela, co dál. Až jsem u žehlení v televizi viděla reportáž o chráněné dílně někde na Moravě, kde rozebírali staré televize. Na Úřadu práce mi velmi ochotně vysvětlili, co to obnáší. I když šloPrachatice0012 (2) administrativně o velmi náročnou záležitost, šla jsem do toho. Sehnala jsem si dodavatele, deset handicapovaných zaměstnanců. Prostory jsem si našla v bývalých prachatických kasárnách.

Šla jste tehdy do velkého rizika?

Člověk musí mít odvahu, bez toho by to asi nešlo. Ale nejsem střelec do prázdna. Nechci, aby cokoliv poškodilo mne nebo moje zaměstnance. V tomhle jsem zodpovědná.

Dlouho jste se ale v oboru nerozkoukávala. Za pár roků se firma dynamicky rozrostla.

Během dvou let jsem ve Vimperku otevřela další dílnu pro dvacet lidí. V roce 2003 zrušili v Dubu zemědělské učiliště a místní starosta mi zavolal, že by pro mne měl prostory k využití. Po rekonstrukci bývalé mlékárny jsem otevřela dílničku s deseti zaměstnanci i tam. Ještě ten rok jsem začala provozovat kuchyň s jídelnou a na pár let i truhlářskou dílnu. V roce 2006 jsme založily s kamarádkou obecně prospěšnou společnost Stroom Dub. Díky schváleným projektům na rekonstrukci a vybavení budovy jsme v Dubu začali i se sociálními službami. Od té doby je využilo více než 60 klientů. Naše centrum pomáhá postiženým lidem v nepříznivé sociální situaci, kteří jsou závislí na pomoci druhých.

Jsou firmy ochotné využívat služeb chráněných dílen, nebo se třeba bojí nižší kvality práce?

Vždy, když jsem rozjížděla novou dílnu, musela jsem mít dopředu pro své lidi pracovní náplň. A vždy se mi to podařilo. Spíš mě trápí jiná věc. Naši zákazníci automaticky počítají s tím, že s dotovanými pracovními místy jim nabídnu nižší cenu, než za kterou by jim to udělali jinde, kde chráněná dílna není. To není dobře. Ti lidé potřebují zvláštní režim, mají svůj časový rytmus, jsou častěji nemocní, musíte jim přizpůsobit pracovní dobu. Ale mám dobré a šikovné zaměstnance. O zákazníky jsem nikdy nouzi neměla. Demontovali jsme televize, třídíme a kompletujeme plastové uzávěry, dělali jsme čipové karty, kompletujeme vypínače, vaříme a rozvážíme obědy. Změna je v tom, že dříve jsme pracovali více na sklad, dnes řešíme zakázky operativně. Musíme tím pádem práci více plánovat a dochází i k větším výkyvům v jejím objemu, ale zvládáme to.

Jak se snažíte motivovat své lidi?

Lidé v mém okolí říkají, že jsem tvrdá a přísná, ale že je se mnou legrace. Máme určitá pravidla, která musíme dodržovat, ale kdykoliv mne každý může poprosit o pomoc, o radu a má vždy u mě dveře otevřené. Po těch 20 letech podnikání jsem unavená, vzalo mi to rodinný život, ale pořád se snažím působit na lidi pozitivně. A vždy jsem se také dokázala sama o sebe postarat.

Navíc jste pomohla lidem, kteří takovou sílu nemají …

Máme tady kluka po autonehodě, je částečně ochrnutý. Rodina mu nepomohla, dostal se do finanční tísně, začal pít. Takový člověk nemá na běžném pracovním trhu šanci. U nás se jeho situace stabilizovala, dodržuje podmínky, které jsme si domluvili, změnil se, dokonce se oženil.

Zaslouženě jste tím pádem získala Cenu ČSOB Výjimečná podnikatelka.

Není to jen moje zásluha, sama bych to nedokázala. Jsem součástí lodě, která pluje už 20 let. Každý má svůj podíl na tom, abychom se nepotopili. Té ceny si nesmírně vážím a vůbec jsem ji nečekala. Ještě jednou moc děkuji. Atmosféra celé té akce mě nadchla a inspirovala a vyhlášení bylo opravdu na vysoké úrovni. Nakonec si v Praze více všimli toho, co děláme, než tady v Prachaticích.

Přidejte komentář

(*) povinné pole

Není to jen o hospodářských výsledcích
Není to jen o hospodářských výsledcích
Často se říká, že bankéři mívají ve zvyku dívat se jen na čísla. Myslím, že v případě ČSOB to neplatí doslovně, neboť my jsme si plně vědomi toho, že podnikání má spoustu rozměrů a cílů. Právě sociální služby nebo chráněné dílny jsou příkladem, kdy se do vedení firmy promítají emoce, pocity sounáležitosti, nadšení, ale třeba i větší obavy. Jde určitě o zajímavý byznys, který se však dnes neobejde bez dotací a podpory. Vážím si každého, kdo tuto práci pro společnost rád a s nadšením dělá. Příklad Pavly Čechové Švepešové je ukázkový. Již na první pohled z ní srší energie, ráznost i zapálení pro věc. Za dvacet let svoji firmu nevídaným způsobem posunula. Její příběh je velmi pestrý, je protkán řadou lidí, kteří právě v jejích dílnách či středisku našli teprve tu správnou pomoc. Míra lidskosti a vzájemného pochopení je zde vážně obdivuhodná. Přitom se Pavla celou dobu pohybuje ve standardním konkurenčním prostředí, kde má stejné podmínky jako jiné, běžně fungující firmy. Ocenění si u nás zcela jistě zaslouží každá podnikatelka. ČSOB již několik let podporuje výrazné osobnosti českého byznysu a velmi mne těší, že Cena ČSOB – Výjimečná podnikatelka, která se uděluje v rámci Ocenění českých podnikatelek, letos putuje právě do Prachatic. Prostě proto, že práce Pavly není jen o těch výsledcích a číslech.  

Petr Manda, výkonný ředitel útvaru Firemního bankovnictví

Odeslat známému

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Odeslat na email (vyžadováno)

captcha

×