Index očekávání firem

Podnikatelé zmírnili optimismus

Index očekávání firem, kterým ČSOB sleduje náladu malých a středních podnikatelů a firem, v posledním čtvrtletí 2016 klesl na 19,3 bodu. Ve srovnání s minulým kvartálem to představovalo sestup o 8,6 bodu. Za zmírněním celkového optimismu byla nejistota ohledně vývoje poptávky po zboží a službách. Plánované investice a rozšiřování podnikání, což jsou další zkoumané oblasti, zůstaly srovnatelné s minulým obdobím.

Zvýšení poptávky pro první čtvrtletí 2017 očekává 41 % zástupců malých nebo středně velkých firem a živnostníků, což oproti předchozímu šetření představuje pokles o 12 procentních bodů. Pokles poptávky v nejbližším kvartále naopak předpokládá 24 % dotazovaných. Čtvrtina podnikatelů neočekává v poptávce žádné změny a desetina nedokáže nebo nechce vývoj poptávky odhadnout.

Celkem 44 % živnostníků a zástupců malých nebo středních firem odpovědělo, že jejich investice budou v letošním roce vyšší než loni. Mezikvartálně poklesl podíl podnikatelů, kteří předpokládají, že objem investic bude v tomto roce větší než loni, o jeden procentní bod. Naopak menší objem investic než v loňském roce předpokládá 30 % živnostníků a firem.

Optimismus nadále převažuje i v případě rozšiřování podnikání. Expandovat v horizontu jednoho roku plánuje více než pětina oslovených podnikatelů a firem a se zachováním činnosti ve stávajícím rozsahu počítá 60 % firem. Ukončení nebo přerušení podnikání zvažují jen tři procenta dotazovaných.

Součástí Indexu očekávání firem je zjišťování celkové spokojenosti podnikatelů a živnostníků s ekonomickou situací. Se současným stavem ekonomiky v České republice je spokojeno 59 % oslovených malých a středních živnostníků a zástupců firem, což je jen čtyři procentní body za dosavadním rekordem ze třetího čtvrtletí 2016.

 Výsledky IOF

Přidejte komentář

(*) povinné pole

Odeslat známému

    Vaše jméno (vyžadováno)

    Váš email (vyžadováno)

    Odeslat na email (vyžadováno)

    ×