Index očekávání firem

Podnikatelé a firmy se krize zatím nebojí

Index očekávání firem se vrátil po dvou čtvrtletích opět k růstu. Podnikatelé a firmy neočekávají bezprostřední nebezpečí v ekonomice nebo na trzích. Jedním z důvodů je to, že máme nadále solidně rostoucí hospodářství a firmy evidují převis poptávky po zboží a službách. Platební morálka firem je na velmi dobré úrovni.

Možným zdrojem problémů by mohly být události v zahraničí, třeba neočekávaná situace v zemích, jako je Turecko, Itálie a Čína, nebo vyhrocení obchodních válek. Naše firmy jsou ale mnohé lépe připravené, než byly před poslední krizí v roce 2008. Jsou obezřetné a vytvářejí si bezpečnostní finanční polštář.

V tuzemsku spatřujeme největší rizika pro firmy v nedostatku pracovních sil, rostoucích mzdách a ve zvyšujících se úrokových sazbách. Kombinace těchto faktorů má přitom zásadní vliv na udržení ziskovosti, což je pro firmy klíčový předpoklad pro budoucí růst. I kvůli tomu pozorujeme, že pokud firmy investují, tak se jedná vedle pořízení nebo rozšíření vlastních provozoven zejména o oblasti automatizace a robotizace.

Firmám nyní radíme, aby se snažily maximálně eliminovat tržní rizika. Exportérům doporučujeme zajištění kurzů měn, aby se vyhnuli riziku spojenému s pohybem kurzů. Firmy, které zvažují financování, by si měly zafixovat úročení svých úvěrů. Omezí tím riziko vyšších úrokových nákladů spojené s případným dalším vzestupem sazeb České národní banky.

Petr Manda, výkonný ředitel Firemního bankovnictví ČSOB

Přidejte komentář

(*) povinné pole

Odeslat známému

    Vaše jméno (vyžadováno)

    Váš email (vyžadováno)

    Odeslat na email (vyžadováno)

    ×