Index očekávání firem

O konci optimistického naladění lze těžko hovořit

Index očekávání firem (IOF) ve 4. kvartálu 2018 oproti předcházejícímu čtvrtletí poklesl o 11,8 bodu. Propad je sice výrazný, v žádném případě však nesignalizuje ekonomickou recesi, natož pak ztrátu sebedůvěry a podnikatelské perspektivy u většiny respondentů. Reálnou manifestací rozšířených obav z blízké recese by byly až hodnoty indexu blízké nule.

Jasné uvědomění si pokračujícího většinového optimismu malých a středních firem může být ztíženo nápadnými výkyvy naměřených hodnot celkového indexu i jeho dílčích komponent v uplynulém roce. Podle našeho názoru jde tato rozkolísanost z velké části na vrub přetrvávajících globálních nejistot, napjatého domácího trhu práce a nevypočitatelného vývoje kurzu koruny.

Od dočasných výkyvů očištěný trend vývoje IOF přibližně kopíruje reálně probíhající, očekávané a rozsahem přijatelné zpomalování ekonomického růstu v ČR i v eurozóně. Toto zpomalování je v mnoha případech doprovázeno intenzivní technologickou restrukturalizací, která umožňuje i v podmínkách nedostatku volné pracovní síly a svižně rostoucích mezd zvyšovat produktivitu výroby a udržovat konkurenceschopnost firem.

Sám o sobě negativní fakt, že mezikvartální zvýšení poptávky v dalším čtvrtletí předpokládalo na konci loňského roku o sedm procentních bodů méně respondentů než v předchozím průzkumu, vypadá rázem lépe, uvědomíme-li si, že pokles poptávky stále ještě předpokládalo pouze 29 procent odpovědí (kdežto nárůst poptávky 44 procent). Procento firem, plánujících investovat více než v roce předchozím, narostlo mezičtvrtletně ze 49 procent na 52 procent. A pokud dodáme, že 69 procent respondentů chce podle průzkumu zachovat i letos své podnikání ve stávajícím rozsahu, zatímco 19 procent jej plánuje rozšířit, je zřejmé, že o konci převažujícího optimistického naladění malých a středních firem v ČR lze navzdory aktuálnímu zhoršení IOF těžko hovořit.

Přidejte komentář

(*) povinné pole

Odeslat známému

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Odeslat na email (vyžadováno)

captcha

×