Index očekávání firem

Největší brzdou růstu je nedostatek kvalifikované pracovní síly

Optimismus malých a středních firem a podnikatelů podpořil v prvním čtvrtletí zejména výrazný nárůst v oblasti poptávky, jedné ze tří klíčových složek indexu. Firmy a živnostníci byli ještě před koncem loňského roku opatrní, ale postupně zjišťují, že hnací motor české ekonomiky je nadále silný a tuzemští zákazníci jsou pořád ochotni utrácet za zboží a služby.

Stále však platí, že největší brzdou růstu našeho hospodářství je nedostatek kvalifikované pracovní síly. Proto bude pokračovat trend investic do moderních technologií, automatizace a robotizace napříč obory. Firmy se snaží na tyto trendy reagovat v rámci svého podnikání.

Výše uvedené přispívá v sektoru malých a středních firem k zachování stále velmi solidní poptávky po financování, a to zejména investičním. Ve srovnání s minulým rokem evidujeme nárůst objemu úvěrů. Před pěti lety byla robotizace doménou velkých korporací. V současné době vidíme, že i malé a střední firmy se snaží své výrobní procesy zautomatizovat a pokud to dává smysl, tak investují do robotizace. Tento trend je přirozeně nejvíce viditelný ve výrobních firmách.

Petr Manda, výkonný ředitel Firemního bankovnictví ČSOB

Přidejte komentář

(*) povinné pole

Odeslat známému

    Vaše jméno (vyžadováno)

    Váš email (vyžadováno)

    Odeslat na email (vyžadováno)

    ×