Index očekávání firem

Nálada podnikatelů se vrátila k růstu optimismu

Index očekávání firem ČSOB, který pravidelně monitoruje náladu malých a středních podnikatelů a firem, vzrostl v prvním letošním čtvrtletí mezičtvrtletně o 4,3 bodu na 23,6 bodu. Index tím zastavil předchozí dvě čtvrtletí poklesu. K posílení celkového optimismu podnikatele vedlo zejména silné oživení v poptávce po zboží a službách, která se vyšvihla dokonce na historicky druhou nejvyšší hodnotu.

Zvýšení dílčího indexu pro oblast poptávky pro druhé letošní čtvrtletí očekávala více než polovina (konkrétně 53 %) zástupců živnostníků a malých nebo středně velkých firem, což představovalo nárůst o 12 procentních bodů oproti předchozímu zkoumání. Pokles poptávky naopak předpokládalo pouze 17 % firem. Zbytek nečekal žádné změny nebo nedokázal vývoj odhadnout.

Subindex mapující investiční záměry ukázal, že 45 % živnostníků a zástupců malých či středních firem očekává v letošním roce vyšší objem investic než v roce 2016. Naopak menší objem investic než v minulém roce hlásilo 36 % živnostníků a firem.

Podle posledního sledovaného dílčího indexu plánuje rozšířit podnikání v horizontu jednoho roku 18 % oslovených podnikatelů. Zachovat podnikání ve stávajícím rozsahu chce pro období následujících dvanácti měsíců 67 % firem. O omezení, přerušení nebo ukončení podnikání uvažuje 11 % podnikatelů. Pouze 2 % dotazovaných zvažují ukončení činnosti.

V rámci Indexu očekávání firem se monitoruje i spokojenost podnikatelů a živnostníků s celkovou ekonomickou situací, která se nadále drží na vysoké úrovni. Se současnou ekonomickou situací je spokojeno 58 % oslovených malých a středních živnostníků a zástupců firem. Nad hladinou více než 50 % se drží spokojenost již od druhého kvartálu 2015.

IOF výsledky - návrh

Přidejte komentář

(*) povinné pole

Odeslat známému

    Vaše jméno (vyžadováno)

    Váš email (vyžadováno)

    Odeslat na email (vyžadováno)

    ×