Index očekávání firem

Barvitý příběh české ekonomiky

Index očekávání firem (IOF) v posledním čtvrtletí 2016 podruhé v řadě poklesl. Za tímto suchým zjištěním je ovšem třeba vidět barvitý příběh. A ten negativní příchuť z naměřeného poklesu oslabuje.

Vývoj IOF v  letech 2015 a 2016 reflektoval mimořádně dobrý výkon české ekonomiky v průběhu prvního roku sledovaného období a oslabování ekonomické aktivity v roce druhém. Na první pohled nelogický byl v tomto kontextu nárůst IOF na historicky nejvyšší hodnotu 31,4 bodu ve druhém kvartálu 2016. Pravděpodobným vysvětlením tohoto vzepětí je úleva, která zavládla v podnikatelské obci poté, kdy se nepotvrdily temné scénáře, mediálně propírané v souvislosti s nepřehledným vývojem světové ekonomiky na přelomu let 2015/2016.  Pokud jde o samotnou českou ekonomiku, vývoj potvrzoval, že všeobecně očekávané zpomalení růstu nebude dramatické ani příliš bolestivé. A mnozí podnikatelé mohli doufat i v to, že bude jen krátkodobé.

Během loňského léta i podzimu se ukázalo, že česká ekonomika minimálně do konce roku brzdit nepřestane. Potvrdily se i obavy, že bouřkové mraky geopolitických rizik ve světě hned tak z oblohy nezmizí. IOF začal z rekordních výšin 2. kvartálu 2016 klouzat níže, až se ve čtvrtém kvartále dopracoval zpět na hladinu konce roku 2014. Když si uvědomíme, jak dobře se tehdy ekonomice vedlo, je to výsledek férový a v žádném případě depresivní.

Smysluplný obrázek nám vyplyne i z dekompozice poslední hodnoty IOF. Největší část poklesu jde na vrub redukce očekávané poptávky, chuť investovat naproti tomu nijak citelně neochabuje. Viděno optikou pozitivních informací z české i světové ekonomiky, které máme k dispozici v prvních týdnech roku 2017, je realistické očekávat, že výsledky IOF v prvním letošním kvartále nebudou již horší, ale naopak lepší než ve čtvrtletí předcházejícím.

 Martin Kupka, hlavní analytik ČSOB

Přidejte komentář

(*) povinné pole

Odeslat známému

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Odeslat na email (vyžadováno)

captcha

×