Index očekávání firem

Firmy nemají s odbytem problémy

Malé a střední firmy a živnostníci neměli ve druhém kvartále letošního roku podle našeho Indexu očekávání firem problémy s prodejem svých produktů a služeb a v řadě případů by zvládli i vyšší objemy produkce.

Důležitými faktory převládajícího optimismu byla domácí ekonomická stabilita, prostředí s nižšími úrokými sazbami provozních i investičních úvěrů a pokračující hospodářský růst tažený silnou domácí spotřebou i investiční aktivitou. Objem úvěrů, který jsme v ČSOB poskytli malým a středním podnikům v prvním pololetí, meziročně stoupl o sedm procent.

Hlavním omezujícím růstovým faktorem pro podnikatelské prostředí zůstává trh práce, neboť podle posledních statistik je nezaměstnanost přikována na rekordně nízké úrovni a změnu v dohledné době nelze očekávat. Další otázkou je, zda se začne projevovat vliv horší ekonomické výkonnosti v zahraničí, zejména u našeho hlavního obchodního partnera Německa.

Změny ekonomického cyklu je třeba se obávat, ale mnohem důležitější je být na ni dobře připravený. Firmám proto od minulé krize doporučujeme co nejvíce eliminovat svá tržní rizika, diverzifikovat své podnikatelské aktivity a investovat tak, aby se mohly zaměřit na výrobu a služby s vyšší přidanou hodnotou. V ČSOB pokles zájmu o financování u firemních klientů zatím neregistrujeme.

Petr Manda, výkonný ředitel Firemního bankovnictví ČSOB

Přidejte komentář

(*) povinné pole

Odeslat známému

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Odeslat na email (vyžadováno)

captcha

×