Index očekávání firem

Firmy jsou optimistické

Firmám a podnikatelům v České republice se v posledních měsících daří velmi dobře a 69 procent z nich je spokojeno i s celkovou ekonomickou situací. Prokázaly to aktuální výsledky unikátního kvartálního šetření ČSOB nazvaného Index očekávání firem.

ČSOB Index očekávání firem, který již po čtyři roky zkoumá očekávání malých a středních firem a živnostníků v oblasti poptávky, investic a rozšiřování podnikání, za třetí letošní čtvrtletí vykázal 29,1 bodu, což bylo jen 2,8 bodu za jeho historickým maximem z minulého kvartálu. V meziročním porovnání index o 1,2 bodu vzrostl.

Z jednotlivých složek celkového indexu mezikvartálně vzrostl pouze ukazatel objemu investic. Subindexy poptávky a rozšiřování podnikání naproti tomu klesly.

Růst objemu investic pro čtvrté letošní čtvrtletí předpokládá celkem 42 procent z půltisícovky dotazovaných živnostníků a zástupců malých nebo středních firem. Desetina firem přitom plánuje růst investic o více než pětinu. Menší objem investic než v loňském roce hlásí 24 procent živnostníků a firem.

vysledkyiof

Zvýšení poptávky pro čtvrté čtvrtletí tohoto roku očekává 42 procent podnikatelů a firem. Dalších 43 procent podnikatelů nepředpokládá v poptávce žádné změny nebo nedokáže vývoj poptávky po svých produktech nebo službách zatím odhadnout.

Rozšířit podnikání v horizontu jednoho roku plánuje pětina oslovených podnikatelů. Zachovat podnikání ve stávajícím rozsahu chce pro příštích dvanáct měsíců 57 procent firem. Dalších sedm procent podnikatelů uvažuje o omezení, přerušení nebo ukončení podnikání. Prodej nebo předání firmy je záměrem pro tři procenta oslovených.

V rámci Indexu očekávání firem se zjišťuje i spokojenost s celkovou ekonomickou situací v České republice. S ekonomickou situací je spokojeno rekordních 69 procent oslovených malých a středních živnostníků a zástupců firem, což je o tři procentní body více než minule. Desetina z těchto podnikatelů je s ekonomickou situací ČR rozhodně spokojena.

Průzkum Index očekávání firem probíhá mezi 500 středními a malými společnostmi napříč obory podnikání. Každý z dílčích indexů, který je rozdílem pozitivních a negativních očekávání firem, může nabývat hodnot od -100 do +100 bodů. Celkový index je pak průměrem dílčích indexů vývoje poptávky, investic a rozšiřování podnikání.

Přidejte komentář

(*) povinné pole

Odeslat známému

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Odeslat na email (vyžadováno)

captcha

×