Index očekávání firem

Novinky z ČSOB pro podnikatele III/2017

Zvýhodněné úvěry pro inovační firmy a projekty

ČSOB firmám nabízí zvýhodněné úvěry na financování inovačních projektů, a to díky podpoře EU v rámci programu SME InnovFin.

InnovFin logo

Hlavními benefity pro klienty jsou výhodnější podmínky financování a nižší nároky na zajištění úvěru díky 50% garanci poskytované Evropským investičním fondem (EIF). Podpora financování je určena na investice výroby nového nebo významně zlepšeného produktu, ale také do vývoje a inovací služeb či organizačních nebo obchodních modelů.

Pro malé a střední podniky je tedy nejlepší čas investovat do budoucnosti firmy pořízením nových technologií, přístrojů, hardwaru nebo softwaru. Úvěry garantuje ČSOB a EIF. Konečné stanovisko, zda projekt splňuje požadovaná kritéria programu InnovFin, dávají specialisté z ČSOB EU Centra.

Výše úvěru se může pohybovat v rozmezí 25 tisíc až 7,5 milionu eur, tedy zhruba 650 tisíc až 195 milionů korun. Splatnost úvěru je nastavena od jednoho roku do deseti let. Úvěr je možné čerpat v korunách i eurech.

Příjemci výhodného financování mohou být firmy z kategorie SME zaměstnávající méně než 250 osob s obratem do 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) nebo bilancí do 43 milionů eur, tedy přibližně 1,1 miliardy korun, a středně kapitalizované společnosti z kategorie SMALL MIDCAP s méně než 500 pracovníky.

Garanční dohoda podepsaná mezi ČSOB a EIF umožní ČSOB poskytnout inovativním společnostem v České republice úvěry v celkovém objemu až 50 milionů eur, v přepočtu asi 1,3 miliardy korun. Dohoda byla uzavřena v rámci iniciativy SME InnovFin Evropské komise podpořené výzkumným a inovačním programem EU Horizon 2020.

Nový útvar ČSOB Akviziční financování pro malé a střední firmy

Současná doba přináší podnikatelům a majitelům atraktivní příležitosti k nákupu nebo prodeji společností.

Celá řada podnikatelů, kteří v uplynulém čtvrtstoletí věnovali svůj život řízení a rozvoji svých firem, se zabývá tím, zda je správný čas pro klíčové rozhodnutí o prodeji či nákupu, co tento proces všechno obnáší a na co si dát vlastně nejvíce pozor. Při tom se však mohou dopouštět řady chyb.

Marek Prokeš z útvaru ČSOB Akviziční financování pro malé a střední firmy

Marek Prokeš z útvaru ČSOB Akviziční financování pro malé a střední firmy

„Velmi často se setkávám s tím, že podnikatelé vůbec netuší, kolik je reálná hodnota jejich společnosti. Často také podceňují celý proces nákupu či prodeje společnosti, přitom sem vstupuje celá řada proměnných od správného ocenění společnosti, právních a daňových aspektů, ale také správného časování. Proto by se měli obrátit na zkušeného partnera,“ říká Marek Prokeš z ČSOB Akvizičního financování pro malé a střední firmy, nového specializovaného útvaru, který vznikl na základě poptávky ze strany podnikatelů.

ČSOB dlouhodobě patří mezi přední banky v oblasti akvizičního financování a ve svém portfoliu má stovky úspěšně dokončených projektů v řádech stovek miliard korun. Doposud se jednalo o financování zejména velkých transakcí pro korporátní klientelu.

„V podnikání je to podobné jako v životě. Každý se dostane do fáze bilancování a stojí před významným rozhodnutím, co dál. Zde začíná naše práce, abychom firmám a podnikatelům dokázali pomoci“, představuje nový útvar Marek Prokeš a dodává: „Naším primárním úkolem je poskytnout potřebné finanční krytí a zároveň správně provést klienta celým transakčním procesem“.

ČSOB může malým a středním podnikatelům nově pomáhat v těchto oblastech:

 • Konzultace v oblasti nákupu a prodeje firem
 • Návrh struktury vypořádání obchodu
 • Profinancování obchodní transakce
 • Ošetření tržních rizik
 • Konzultační služby ČSOB Advisory včetně ocenění podniků a firem

V případě zájmu se prosím obraťte na svého bankéře.

 

Nová služba ČSOB Rodinné firmy

Generace podnikatelů zakládající společnosti od 90. let zvažuje možnosti odchodu na odpočinek a řeší, co se svou firmou udělat.

co se deje v bance 3

Podle statistik polovina firem čelí mezigeneračnímu transferu, jen 30 % generačních obměn je úspěšných a pouze pětina firem tvrdí, že je na tuto situaci připravena.

S desítkami majitelů si v ČSOB pokládáme stejné otázky:

 • Vím, jak chci naložit s firmou do budoucna?
 • Jaká je má strategie firmy a rodinného bohatství?
 • Jak maximalizovat hodnotu společnosti?
 • Jak ochránit rodinný majetek a rizika nástupnictví?
 • Jak se připravit na nečekané situace?

 

Při řešení otázek, co dál se svojí firmou, jsou na stole tři základní scénáře, podle nichž zakladatel/majitel:

 • má vhodné následovníky a firmu předá další generaci,
 • firmu z různých pohnutek raději prodá,
 • si firmu ponechá, ale bude ji řídit profesionální management.

Ze zkušeností ČSOB plyne, že podnikatelé často mají nevhodně nastavenou strukturu své firmy, z čehož plynou rizika, která je vhodné eliminovat. Na začátku je užitečné firmu restrukturalizovat, čímž se dosáhne efektivnější kontroly a mnohem snáze se pak řeší otázky spojené s budoucností.

Na výzvy klientů ČSOB přichází s řešením, které je v tuzemsku unikátní. Nová služba ČSOB Rodinné firmy šetří firmám čas a soustředí se na společné nalezení efektivního postupu a východisek. Řešíme tak riziko nedorozumění mezi jednotlivými subjekty (firma řešící mezigenerační transfer, financování skupiny, privátní bankovnictví a další různé externí protistrany) nebo toho, že si každá strana bude hájit svoje zájmy.

co se deje v bance 4

ČSOB již pomohla desítkám spokojených klientů. Využijte ČSOB Rodinné firmy i Vy!

V případě zájmu se prosím obraťte na svého bankéře.

Přidejte komentář

(*) povinné pole

Odeslat známému

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Odeslat na email (vyžadováno)

captcha

×