Index očekávání firem
Martin Kupka, hlavní analytik ČSOBMartin Kupka, hlavní analytik ČSOB říká
Je nápadné a pozitivní, že zlepšení hodnoty můžeme tentokrát pozorovat u všech třech subindexů, z nichž se celkový IOF skládá.
Zobrazit všechny komentáře
STATISTIKA

Index sledující vývoj investic ukázal, že 47 % zástupců malých či středních firem očekává, že jejich investice v letošním roce budou vyšší než v uplynulém roce.
Číst více
NÁZOR

Příznivý vývoj v domácí ekonomice svým výkonem patří k nejlepším v EU.

Číst více

Průvodce podnikáním

ČSOB firmám nabízí zvýhodněné úvěry na financování inovačních projektů, a to díky podpoře EU v rámci programu SME InnovFin. InnovFin logo

Hlavními benefity pro klienty jsou výhodnější podmínky financování a nižší nároky na zajištění úvěru díky 50% garanci poskytované Evropským investičním fondem (EIF). Podpora financování je určena na investice výroby nového nebo významně zlepšeného produktu, ale také do vývoje a inovací služeb či organizačních nebo obchodních modelů.

Pro malé a střední podniky je tedy nejlepší čas investovat do budoucnosti firmy pořízením nových technologií, přístrojů, hardwaru nebo softwaru. Úvěry garantuje ČSOB a EIF. Konečné stanovisko, zda projekt splňuje požadovaná kritéria programu InnovFin, dávají specialisté z ČSOB EU Centra.

Výše úvěru se může pohybovat v rozmezí 25 tisíc až 7,5 milionu eur, tedy zhruba 650 tisíc až 195 milionů korun. Splatnost úvěru je nastavena od jednoho roku do deseti let. Úvěr je možné čerpat v korunách i eurech.

Příjemci výhodného financování mohou být firmy z kategorie SME zaměstnávající méně než 250 osob s obratem do 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) nebo bilancí do 43 milionů eur, tedy přibližně 1,1 miliardy korun, a středně kapitalizované společnosti z kategorie SMALL MIDCAP s méně než 500 pracovníky.

Garanční dohoda podepsaná mezi ČSOB a EIF umožní ČSOB poskytnout inovativním společnostem v České republice úvěry v celkovém objemu až 50 milionů eur, v přepočtu asi 1,3 miliardy korun. Dohoda byla uzavřena v rámci iniciativy SME InnovFin Evropské komise podpořené výzkumným a inovačním programem EU Horizon 2020.

Číst více
Současná doba přináší podnikatelům a majitelům atraktivní příležitosti k nákupu nebo prodeji společností.

Celá řada podnikatelů, kteří v uplynulém čtvrtstoletí věnovali svůj život řízení a rozvoji svých firem, se zabývá tím, zda je správný čas pro klíčové rozhodnutí o prodeji či nákupu, co tento proces všechno obnáší a na co si dát vlastně nejvíce pozor. Při tom se však mohou dopouštět řady chyb.

Číst více
Generace podnikatelů zakládající společnosti od 90. let zvažuje možnosti odchodu na odpočinek a řeší, co se svou firmou udělat. co se deje v bance 3

Podle statistik polovina firem čelí mezigeneračnímu transferu, jen 30 % generačních obměn je úspěšných a pouze pětina firem tvrdí, že je na tuto situaci připravena.

S desítkami majitelů si v ČSOB pokládáme stejné otázky:
 • Vím, jak chci naložit s firmou do budoucna?
 • Jaká je má strategie firmy a rodinného bohatství?
 • Jak maximalizovat hodnotu společnosti?
 • Jak ochránit rodinný majetek a rizika nástupnictví?
 • Jak se připravit na nečekané situace?
  Při řešení otázek, co dál se svojí firmou, jsou na stole tři základní scénáře, podle nichž zakladatel/majitel:
 • má vhodné následovníky a firmu předá další generaci,
 • firmu z různých pohnutek raději prodá,
 • si firmu ponechá, ale bude ji řídit profesionální management.

Ze zkušeností ČSOB plyne, že podnikatelé často mají nevhodně nastavenou strukturu své firmy, z čehož plynou rizika, která je vhodné eliminovat. Na začátku je užitečné firmu restrukturalizovat, čímž se dosáhne efektivnější kontroly a mnohem snáze se pak řeší otázky spojené s budoucností.

Na výzvy klientů ČSOB přichází s řešením, které je v tuzemsku unikátní. Nová služba ČSOB Rodinné firmy šetří firmám čas a soustředí se na společné nalezení efektivního postupu a východisek. Řešíme tak riziko nedorozumění mezi jednotlivými subjekty (firma řešící mezigenerační transfer, financování skupiny, privátní bankovnictví a další různé externí protistrany) nebo toho, že si každá strana bude hájit svoje zájmy.

co se deje v bance 4

ČSOB již pomohla desítkám spokojených klientů. Využijte ČSOB Rodinné firmy i Vy! V případě zájmu se prosím obraťte na svého bankéře.
Číst více

Aktuálně

PRŮZKUM

Prudký meziroční růst prodaných zájezdů může letos vyústit i v nový rekord v přijatých tržbách.
Číst více
POHLED

Podnikatelům by se naopak nezamlouval bod týkající se podmínky převedení pracovníka na jinou práci jen s jeho souhlasem.
Číst více
KOMENTÁŘ

Je nápadné a pozitivní, že zlepšení hodnoty můžeme tentokrát pozorovat u všech třech subindexů, z nichž se celkový IOF skládá.

Číst více
PRŮZKUM

Většina podnikatelů míní, že těsnější připojení ČR k „tvrdému jádru“ EU by jejich činnost nijak neovlivnilo.
Číst více
ROZHOVOR

Astratex, největší online prodejce dámského spodního prádla a plavek se rozšiřuje po střední Evropě a zkouší štěstí i na Ukrajině.

Číst více
PRŮZKUM

Hlavními důvody jsou snaha zvýšit produktivitu a růst kvality výrobků a služeb.
Číst více
Odeslat známému

  Vaše jméno (vyžadováno)

  Váš email (vyžadováno)

  Odeslat na email (vyžadováno)

  ×