Index očekávání firem

V bance se zdravotně postiženým věnujeme

V rámci průzkumu Index očekávání firem se vždy ptáme i na názory firem na aktuální dění či témata, která souvisejí s jejich podnikáním. Tentokrát jsme mimo jiné zkoumali, jakou šanci na přijetí mají uchazeči ze sociálně slabých skupin. Vyšlo najevo, že nejlépe jsou na tom osoby se zdravotním postižením. Ty je ochotno zaměstnat 80 % firem.

Petr MandaPodle údajů z Českého statistického úřadu má nějakou formu zdravotního postižení každý desátý obyvatel České republiky.Zákon firmám určuje zaměstnávat 4 % osob se zdravotním postižením z celkového počtu osob ve firmě. Podobně jako jiní zaměstnavatelé nejen v našem oboru, ani my v ČSOB tohoto podílu nedosahujeme. V současnosti tvoří zdravotně postižení zhruba jen jedno procento všech našich zaměstnanců, což chceme změnit. Věříme, že diverzita z hlediska různých životních zkušeností a profesních dovedností obohacuje naši firemní kulturu. A nemělo by hrát roli, jestli je zaměstnanec mladý nebo starý, muž nebo žena, má fyzické postižení nebo ne.

Kolegové z oddělení lidských zdrojů pracují na několika projektech, které by měly současnou situaci zlepšit. Například vytipovávají pozice, které jsou pro zdravotně postižené vhodné. Jakmile u nás vznikne požadavek na jejich obsazení, inzerujeme je na specializovaném portálu www.prace.cz/ozp. Vymýšlejí taky koncept stáží pro OZP. Cílem je vytvoření skupiny stážistů, z nichž si pak budou moci manažeři vybírat vhodné kandidáty. Pokud se stážisté osvědčí, budou mít šanci na získání regulérního zaměstnání.

Zároveň se snažíme pomáhat našim zaměstnancům se zdravotním postižením. Chceme vytvořit pracovní prostředí, které bude příjemné i pro ně a bude vyhovovat jejich specifickým potřebám. Měli bychom tedy vědět, jaké obtíže každý den řeší a jak se s nimi o tom bavit. Rozhodli jsme se pro tento účel využít neziskové organizace, se kterými dlouhodobě spolupracujeme, a zorganizovat sérii workshopů. Zde se zúčastnění dozví o konkrétních situacích, se kterými se mohou díky kontaktu s osobou se zdravotním postižením setkat v pracovním i osobním životě. Manažerům navíc přiblížíme pracovněprávní specifika zaměstnávání OZP, jejich začlenění do týmu a přínosu pro fungování a komunikaci v týmu.

Nepíši to vše ale proto, abych se „pochlubil“ našimi aktivitami. Důvod je jiný. Doufám, že alespoň několik čtenářů zde najde inspiraci, jak lidem se zdravotním postižením usnadnit získání vytoužené práce a pomoci jim tak začlenit se do naší společnosti. Bezpochyby je mezi nimi spousta šikovných lidí, kteří si vaši šanci zaslouží.

Petr Manda, výkonný ředitel útvaru Firemní bankovnictví ČSOB

Odeslat známému

    Vaše jméno (vyžadováno)

    Váš email (vyžadováno)

    Odeslat na email (vyžadováno)

    ×