Index očekávání firem

Více než třetina firem se nebrání zkrácení pracovní doby

Mnoho zaměstnavatelů by překvapivě nebylo proti zkrácení pracovní doby o půl hodiny denně. Jak ukázal průzkum ČSOB Index očekávání firem mezi malými a středními podniky, tak 37 procent firem se k tomuto návrhu staví kladně. Se zkracováním pracovní doby více či méně nesouhlasí 54 procent společností, zbývajících devět procent to nyní nedokáže posoudit.

Českomoravská konfederace odborových svazů koncem dubna oznámila, že bude usilovat o zkrácení pracovní doby o 30 minut denně. Zákonná pracovní doba je nyní v Česku 40 hodin týdně, tzn. osm hodin denně.

„Reakce zástupců firem na odborářský návrh zkrácení zákonné pracovní doby jsou na první pohled možná až překvapivě benevolentní. Ostře proti je jen třetina dotázaných,“ uvedl hlavní ekonom ČSOB Martin Kupka.

Kupka ale upozornil na to, že 58 procent oslovených podnikatelů se domnívá, že zkrácení pracovní doby by nemělo z jejich pohledu žádný faktický přínos. Ti, kteří by zkrácení pracovní doby podpořili, nejčastěji argumentovali tím, že zaměstnanci by byli více spokojení a odpočatí, měli by více volného času, zvýšila by se produktivita a efektivita a také by se otevřela možnost nabírání nových pracovníků.

„Vedlo by to ke spokojenosti větší části zaměstnanců,“ uvedl například obchodně-výkonný ředitel stavební společnosti Auböck Pavel Bureš. „Zaměstnanci tu půl hodinu denně nijak výrazně nepocítí. Mnohem větší přínos by bylo zkrácení páteční pracovní doby třeba o dvě hodiny. Tam by měli důvod se radovat,“ domnívá se Libor Wurm, vedoucí společnosti Alfeko, která vyrábí lehké kovové konstrukce.

Přidejte komentář

(*) povinné pole

Odeslat známému

    Vaše jméno (vyžadováno)

    Váš email (vyžadováno)

    Odeslat na email (vyžadováno)

    ×