Index očekávání firem

Třetina firem chce dále investovat do robotizace a automatizace

Téměř čtvrtina malých a středních výrobních podniků využívá při své činnosti robotizaci a automatizaci a skoro třetina z nich plánuje do těchto oblastí dále investovat, zjistil průzkum Index očekávání firem ČSOB. Více než třetina zástupců firem uvedla, že hlavním důvodem pro zavedení robotizace je zvýšení produktivity.

Podle pětiny podnikatelů by měly investice do technologií přispět ke zvýšení kvality a stejný počet se pro robotizaci rozhodl kvůli nedostatku kvalifikovaných pracovníků. Zlevnění výroby jako důvod robotizace uvedlo pouze necelých 13 procent firem.

„Stále platí, že největší brzdou růstu našeho hospodářství je nedostatek kvalifikované pracovní síly, proto bude pokračovat trend investic do moderních technologií, automatizace a robotizace napříč obory. Firmy se snaží na tyto trendy reagovat v rámci svého podnikání,“ uvedl ředitel Firemního bankovnictví ČSOB Petr Manda.

„Nebudou třeba lidé. Stroje budou pracovat 24 hodin, 7 dní v týdnu, nebudou nemocné a nebudou na dovolených. Produkce bude stoprocentní,“ shrnul výhody Jiří Ťupa, jednatel firmy Obaly Vysočina.

Pouze osm procent dotázaných přiznalo úsporu počtu zaměstnanců z důvodu zavedení robotizace nebo automatizace. Více než polovina z nich uvedla, že se jednalo o snížení počtu o jednoho až tři zaměstnance.

Přidejte komentář

(*) povinné pole

Odeslat známému

    Vaše jméno (vyžadováno)

    Váš email (vyžadováno)

    Odeslat na email (vyžadováno)

    ×