Index očekávání firem

Spanilá jízda české ekonomiky pokračuje

Index očekávání malých a středních firem ČSOB dosáhl v posledním čtvrtletí 2015 historicky nejvyšší hodnoty: 25,9. Nikdy během posledních déle než dvou let se dotazované firmy necítily tak komfortně. To je výborná zpráva. Zároveň ovšem nemůžeme zavírat oči před skutečností, že trajektorie všech tří subindexů souhrnného indexu očekávání se i nadále pohybují směrem vytyčeným v kvartále předchozím. Dílčí indexy rozšíření podnikání a vývoje objemu investic opět vzrostly, zatímco dílčí index vývoje poptávky znovu poklesl (neznamená to, že by se začal propadat celkový objem očekávané poptávky, pouze se zpomaluje tempo jejího růstu). Jak si lze tuto zdánlivou dichotomii vysvětlit?

Soustředíme-li se na domácí makroekonomická data, publikovaná v uplynulém čtvrtletí, není jim téměř co vytknout. Meziroční růst HDP dlouhodobě atakuje úroveň 4,5 %, míra nezaměstnanosti se propadla na mnohaleté minimum, saldo běžných plateb směřujících dovnitř a ven z ČR se drží v přebytku, fiskální pozice státu se vylepšuje, ČNB musí bránit korunu před posilováním a ministerstvo financí si na světových trzích půjčuje za negativní úrokovou sazbu. Největší skvrnou na jinak krystalicky jasném makroekonomickém nebi nad ČR zůstává dlouhodobě skomírající inflace. I v tomto případě lze však na naši obhajobu uvést, že potíže s mizivým růstem cen nezažíváme sami a hlava z nich zatím bolí především centrální bankéře, méně již běžné občany.

Stačí ovšem pozvednout zrak jen trochu výše, abychom spatřili, že na horizontu se stahují černá mračna. Vyklube-li se z nich krupobití, déšť, nebo je nakonec vítr neškodně rozfouká, ještě netušíme. Jisté je jen to, že v období mezi výpočtem předposledního a posledního Indexu očekávání problémových ohnisek ve světě neubylo, nýbrž přibylo, a ta již existující zpravidla nezanikla, nýbrž se prohloubila.

Čeští podnikatelé si křehkost probíhajícího ekonomického oživení dobře uvědomují a citlivě na ni reagují. Snaží se bezezbytku využít aktuálně vzedmuté poptávky cestou navýšení dlouhodobě stlačených zásob a odkládaných investic do fixního i lidského kapitálu. Dokážou však přitom vnímat realitu, myslet na zadní kolečka a připustit si, že i to současné domácí ekonomické posvícení bude mít jednou konec. Chtějí být dobře připraveni na moment, kdy bude v jejich podnikání nezbytné zařadit zpětný chod, a hledají cesty k co nejúčinnějšímu zajištění se proti ztrátám hrozícím z prudké změny ekonomického klimatu. Je dobře, že moderní finanční instituce jim při tom dokážou být účinně nápomocny.

Martin Kupka, hlavní analytik ČSOB

Přidejte komentář

(*) povinné pole

Odeslat známému

Vaše jméno (vyžadováno)

Váš email (vyžadováno)

Odeslat na email (vyžadováno)

captcha

×