Index očekávání firem

Příběhy schované za čísly

Index očekávání firem a témata, kterým se každé čtvrtletí věnujeme, jsou příběhy mnoha čísel a statistik. I za těmito čísly však stojí jiné, mnohem zajímavější a pestřejší osudy. Když se podíváme na aktuální trend rostoucích mezd i zaměstnanosti, což potvrdila i data z našeho průzkumu, je pro mne vždy zajímavé zamyslet se nad událostmi, které mohou teoreticky za těmito výsledky stát.

Sami si vzpomeňte, jaké to bylo, nastoupit poprvé do zaměstnání. Pocity napětí a očekávání, získávání prvních zkušeností. Rádi určitě mohou být i lidé, kteří se do zaměstnání vrací. Nová příležitost může být vzpruhou do celého života, individuálního sebevědomí nebo rodinné pohody. Podobnou zkušenost mohou mít i ti, kdo se dočkají, byť mírného, navýšení mzdy. Posílení vzájemné důvěry mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, který alespoň takovýmto způsobem ocení dosavadní snahu svých podřízených, musí mít přece mnohem více rozměrů, než je ten finanční.

Zcela specifická je pak situace u lidí, kteří do naší země pracovat přicházejí. Jejich situace i ambice jsou podle mého názoru diametrálně odlišné od těch našich. I zde ale vidím pozitiva. Zaměstnání cizinců může do firmy přinést novou perspektivu a neotřelý pohled na věc. To je třeba i postoj naší banky, kde mají možnost pracovat lidé bez ohledu na státní občanství, záleží opravdu na jejich kvalifikaci a schopnostech. Myslím, že takový postup podporuje otevřenost, zdravý vývoj a globální vnímání firemní kultury. Také náš průzkum prokázal, že kvalifikace je pro firmy stěžejním měřítkem. Základní znalost češtiny může být v určitých profesích výhodou, někde dokonce podmínkou, záleží na samotném pracovním zařazení.

Můj kolega Martin Kupka je ve svém komentáři na jiném místě tohoto vydání velmi střízlivý a opatrný v optimismu, který nám dosavadní data naznačují. Já doufám, že jsme si ho trochu schovali i do roku 2016 a každý z nás přistupuje k pokračování toho svého soukromého příběhu s pokorou a nadějí. Držím nám palce!

Petr Manda, výkonný ředitel útvaru Firemní bankovnictví ČSOB

 

Odeslat známému

    Vaše jméno (vyžadováno)

    Váš email (vyžadováno)

    Odeslat na email (vyžadováno)

    ×